Organik atıklardan gübre ve elektrik üretilecek

İstanbul genelinde organik atıkların toplanmasıyla elektrik ve gübre üretimi için dev tesisin inşaatına başlandı. Şehir genelinde tüm atıkların toplanarak Biyometanizasyon Tesisi'nde işlenmesiyle birlikte yılda 12 milyon kilowatt saat elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek.

Organik atıklardan gübre ve elektrik üretilecek
Editor: Hakan A.
28 Mart 2019 - 07:01

İBB tarafından İstanbul'un atık problemini ortadan kaldıracak yeni bir geri dönüşüm projesi daha hayata geçiriliyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Mart 2019 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sıfır Atık vizyonu kapsamında doğa dostu çevreci projelerine bir yenisini daha ekliyor. İstanbul genelinde üniversiteler, hastaneler, lokantalar, oteller gibi yerlerden toplanacak organik atıkları işleyerek hem gübre hem de elektrik üretecek “Biyometanizasyon Tesisi” kuruyor. Eyüp Kısırmandıra’da yapımına başlanan tesis 2020 yılında faaliyete başlayacak.

ORGANİK ATIKLAR KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILACAK

İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen “Biyometanizasyon Tesisi” projesinin inşaatına başlandı. Eyüp Işıklar Mahallesi’nde inşa edilen tesiste; yemek, sebze, meyve, ömrünü tamamlamış ambalajlı gıda atıkları işlenecek. İstanbul genelinde üniversiteler, hastaneler, oteller, lokantalar, askeriyeler, sosyal tesisler, büyük marketler gibi noktalarda organik içerikli katı atıklar toplanacak. İlçe belediyeleri tarafından kaynağında ayrı ayrı toplanacak transfer istasyonlarına getirilecek. Burada biriken atıklar işlenmek üzere Biyometanizasyon Tesisi’ne götürülecek.

MİLLİ EKONOMİYE YILLIK 8 MİLYON TL İLAVE KATKI

Tesiste yılda yaklaşık 50 bin ton organik atık işlenecek. Atıklardan fermantasyon yöntemiyle biyogaz elde edilecek. Elde edilen biyogaz temizlenerek kojenerasyon ünitelerinde elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülecek. Bu işlemden yılda 12 milyon kilowatt saat enerji üretilerek milli ekonomiye yıllık yaklaşık 8 milyon TL katkı sağlayacak.

ÇEVREYE 264 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ORMANLIK ALAN KADAR FAYDA SAĞLAYACAK

Atıklardan enerji elde edilmesinin yanı sıra gübre de üretilecek. Yılda 50 bin ton atığın işlenmesinden 15 bin ton katı gübre elde edilecek. Besleyici değeri yüksek olan bu gübreler; park, bahçe ve rekreasyon alanlarında değerlendirilebileceği gibi tarım arazilerinde de kullanılabilecek. Tüm bu geri dönüşüm işlemlerinin çevreye de önemli katkısı olacak. Atmosfere karbon salımı önlenerek 264 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alanın çevreye katkısına denk fayda sağlanacak.

MALZEMELERİN SEÇİMİNDE ÖNCELİK YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMDE!

Tesisin inşasında kullanılan malzemelerin seçiminde yerli ve milli üretim olmasına özen gösteriliyor. Bu kapsamda tesisteki tüm çelik tanklar yerli üretim olacak. Ön işlem ekipmanlarının yüzde 70’i yerli malzemeden tedarik edilecek. Tesisin genelinde ise toplam yerlilik oranı yüzde 48 olacak. Projenin 2020 yılı içerisinde tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor.Halihazırda İBB iştiraki İSTAÇ, Kemerburgaz Geri Kazanım ve Kompost Tesisi’nde son 1 yılda 108 bin ton evsel atığı işleyerek 18 bin ton kompost elde etti. Kompostları İstanbul genelindeki park, bahçe ve rekreasyon alanlarında kullanan İBB, çevreye kirleten atıkları modern tesislerde işleyerek yaşam alanlarını güzelleştirmek için değerlendiriyor.Bir zamanlar İstanbul’u kuşatan çöpleri; çiçek, bitki ve meyve ağaçların yetişmesi için komposta dönüştürüyor, İstanbulumuzu güzelleştiriyoruz.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum