OSB'lerde bedelsiz arazi tahsisine ilişkin önemli değişiklik

Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Türkiye genelinde Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin tamamen veya Kısmen bedelsiz tahsisine ilişkin önemli değişikliklere gidildi.

OSB'lerde bedelsiz arazi tahsisine ilişkin önemli değişiklik
Editor: Hakan A.
02 Kasım 2018 - 07:32

Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin Tamamen veya Kısmen Bedelsiz Olarak Tahsisi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 300) ile bazı önemli değişikliklere yapıldı. İlgili karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Kasım 2018 - İstanbul


Türkiye genelinde çok sayıda bulunan Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin Tamamen veya Kısmen Bedelsiz Olarak Tahsisi Hakkında Karar ile alakalı yapılan değişiklikler Resmi Gazete ile duyuruldu.

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, Organize Sanayi bölgelerinde yer alan parsellerin tamamen veya kısmen vbedelsiz olarak tahsisi hakkında 14/5/2018 tarihli ve 2018/11773 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Kararda değişiklik yapılmasına ilişkin ekli Kararın yürülüğe konulmasına, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun ek 3 üncü maddeleri gereğince karar verildi.

Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan parsellerin, ekli listede belirtilen kademelendirme çerçevesinde;

a) Birinci kademe gelişmiş ilçelerde indirimsiz,

b) İkinci kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 60 indirimli,

c) Üçüncü kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 80 indirimli, 

ç) Dördüncü, beşinci ve altıncı kademe gelişmiş ilçelerde yüzde 100 indirimli, olarak tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır.

Ayrıca 12/4/2000 tarihli ve 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun ek 3 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen Organize Sanayi Bölgelerine birinci kademe uygulanır.

Resmi Gazete'de bu sabah 2 Kasım tarihli Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin tamamen veya Kısmen bedelsiz tahsisine ilişkin kararın ayrıntılarına buradan ulaşabilirisniz.