Otomobil satışlarında 60 ay taksit dönemi başladı!

Otomotiv sektörünü ve otomobil alacak milyonları yakından ilgilendiren haber! Otomobil alımında taksit sayısı 60 aya kadar yükseltildi.

Otomobil satışlarında 60 ay taksit dönemi başladı!
16 Mart 2021 - 08:52 - Güncelleme: 16 Mart 2021 - 08:55
Ticaret Bakanlığı otomobil satışlarında taksit sayısını yükselten yeni kararını açıkladı. Otomobil sektörünü sevindiren taksit haberi bu sabah Resmi Gazete ile duyuruldu. Türkiye genelinde otomobil satışları için yeni bir düzenleme bu sabah itibariyle resmen yürürlüğe girdi. Bu kapsamda otomobil satışlarında vade sayıları 60 aya kadar yapılabilecek.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 16 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye genelinde otomobil satışları ile konut satışlarını yakından ilgilendiren önemli bir gelişme tüketicinin hayatına bu sabah itibariyle girdi. Söz konusu gelişmede taksitli satışlara genel sınırlama getiren kanun ile konut satışını kapsam dışı bırakılırken, otomobillere bedeline göre taksit sınırı getirildi.

Yeni otomobil alacaklar, otomobilini değiştirecekler için flaş gelişme yaşanıyor. Milyonları yakından ilgilendiren taksit sayısının artırılmasına ilişkin önemli bir haber bu sabah Resmi Gazete'de yer aldı. Buna göre otomobil alımında vade sayısı 24 ay ila 60 aya kadar yapılabilecek. Yaşanan bu gelişme ile birlikte taksitli araç alılarında artış bekleniyor.


Konuyla ilgili edinilen son dakika bilgiye göre, Otomobil taksitli satış kapsamına dahil edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, taşıtların değerine göre 24 ila 60 arasında taksit yapılabilecek. Değeri 120 bin lira ve altında olan taşıt satışında taksit 60 ay, 120 bin ile 300 bin lira arasında olan taşıtlarda 48 ay, 300 bin ile 750 bin lira arasında olanlarda 36 ay, 750 bin lira üstü değerde olan taşıtlarda taksit 24 ay olacak.

Ticaret Bakanlığından:

PERAKENDE TİCARETTE UYGULANACAK İLKE VE KURALLAR HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK


MADDE 1 – 6/8/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrasına “taksitli mal ve hizmet satışlarında” ibaresinden önce gelmek üzere “konut satışı haricindeki” ibaresi eklenmiş ve ikinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ç) Nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında altmış ay,  yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olup üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında kırk sekiz ay, üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olup yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında otuz altı ay ve yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt satışlarında yirmi dört ay,

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum