Ovit Tüneli ulaşıma açılıyor

Ovit Tüneli ulaşıma açılıyor

Türkiye'nin en uzun tüneli olarak anılan Ovit Tüneli tamamlandı! Açılış bugün...

Ovit Tüneli ulaşıma açılıyor

Türkiye'nin en uzun tüneli olarak anılan Ovit Tüneli tamamlandı! Açılış bugün...

Ovit Tüneli ulaşıma açılıyor
Editor: Hakan A.
13 Haziran 2018 - 10:04

Türkiye peş peşe dev projeleri, dev tünel projelerinin açılışını gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu hafta Türkiye için oldukça önemli projeler bir bir hayata geçiriliyor. İlk olarak Manisa İzmir arasında Sabuncubeli Tüneli hizmete alındı, TANAP projesi ve şimdi Ovit Tüneli açılıyor...

Karadeniz ile Doğu Anadolu'yu bağlayacak Erzurum ile Rize arasında hayata geçirilen dev tünel projesi Ovit Tüneli nihayet tamamlandı ve bugün hizmete açılacak. Karadeniz'den geçit vermeyen Ovit Dağı dev tünel ile aşılacak. Doğu Anadolu bölgesinin merkezi konumunda olan Erzurum Rize'ye Ovit Tüneli ile bağlanacak. Ticaret ilerleyecek, zaman azalacak...

Yapımına 2016 yılında başlanan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı, Binali Yıldırım'ın ise Ulaştırma, Haberleşme Bakanlığı zamanında temelleri atılan devasa tünel projesi tamamlanarak bugün düzenlenecek olan törenle vatandaşın hizmetine sunulacak. Ovit Tüneli Türkiye'nin en uzun tüneli olacak.

2018 ovit tüneli

Çift tüplü 2123 günde yapımı tamamlanan ve 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 km kısalırken, bölgede 12 ay boyunca hava ve doğa olaylarına takılmadan kesintiye uğramaksızın bir ulaşım sağlanmış olacak.

Ovit Dağı geçidne inşaa edilen ve başlangıç olarak kabul edilen dev tünel, 14,3 kilometrelik çift tüplü olarak tasarlanırken, Türkiye’nin en uzun, Çin’de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra ise dünyanın 2’nci uzun çift tüplü tüneli olarak Ovit Tüneli adını yazdırmış oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum