Özel Bankalara en büyük darbe MB'nin faiz indirimi oldu! Şimdi gözler özel bankalarda...

Salgın sürecinde süslü reklamlarla algı yapan, kredi ertelememek için türlü bahaneler öne süren, ertelemeyi kabul edince fahiş faizi vatandaşın önüne koyan, kredi kullandırmamak için her türlü taklayı atan özel bankalara son darbe Merkez Bankası faiz indirim kararı oldu.. Şimdi gözler özel bankalara bir kez daha çevrildi... Faizler inecek mi?

Özel Bankalara en büyük darbe MB'nin faiz indirimi oldu! Şimdi gözler özel bankalarda...
Editör: Hakan A.
23 Nisan 2020 - 10:52
Türkiye genelinde hissedilen koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızıyla sürerken, ekonomik destek paketleri ile, kamu bankalarının desteği sayesinde vatandaş, esnaf ve sanayici bir nebze nefes almaya çalışıyor. Hükümet devlet destekli kredi paketlerini açıklamaya devam ediyor. Özel bankalar ise artık süslü reklamlar bile yapmıyor. Son yapılan hamleler sonrası vatandaşın taleplerine cevap vermesi istenen özel bankalara bir büyük darbe de Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirim kararı oldu. Şimgi gözler bir kez daha bankaların faizlerine çevrildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 23 Nisan 2020 - İstanbul


Son iki aydır Türkiye, küresel pandemi (salgın) koronavirüs nedeniyle büyük bir mücadele içerisinde. Ekonomik istikrar paketlerine yeni destek paketleri ekleyen Hükümet kanadı, özel bankalar için tavsiye kararları dışında, BDDK ve Merkez Bankası züerinden önemli hamleler yaparak vatandaşa kredi vermek için daha etkin rol almaları için baskılarını sürdürüyor. BU kapsamda bazı özel bankalar bu önemli zamanlarda konut kredi faiz oranlarında indirime giderek kredi havuzunu kullandırmak istiyor. Özel Bankalarda, bireysel ve ihtiyaç kredileri ise kredi notu, sicilin pürüzsüzlüğü ile kontrol edilerek zarla, zorla vatandaşa ayak sürüyerek kredi kullandırıyor. BU dönem vatandaşın hafızasında kalıcı olurken, özelliklşe Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın markajında. Bankalar çok yakından takip altında. Özellikle Merkez Bankası tarafından alınan Aktis Rasyosu formülü nedeniyle, tüm varlıkları ve kredileri yakın takip altına alındı. Karşılığında büyük cezalar söz konusu.


Özel Banklalar kaybetti, kaybetmeye devam edecek!

Milyonlarca vatandaşın salgın nedeniyle evinde geçirdiği süre zarfında büyük iş ve maddi kayıpları söz konusu. Yaşanan süreç devam ederken, esnaf, sanayici ve bireysel vatandaşa kredi destekleri 3 kamu bankasından, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından geldi. KGF kredi desteği ile şirketlere, esnaf kredi desteği ile dükkanını kapatan esnafa ve bireysel olarak 5 Bin TL'den geliri az olan herkese 10 Bin TL'ye kadar temel ihtiyaç destek kredisi veren kamu bankaları elini tam anlamıyla taşın altına soktu ve vatandaşın, esnafın ve sanayicinin yanında yer aldı. Özel bankalar ise kaybedenler arasında yer aldı. Pek çok vatandaş kamu bankalarına hesaplarını taşıdı, özel bankalarla olan münasebetlerini ise kısa sürede keseceklerini açıkladı. 

Merkez Bankası 2020 yılında toplam 325 puan indirim yaptı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonrası son yaptığı 1 puanlık faiz indirimi ile birlikte 2020 yılında gerçekleştirdiği faiz indirimlerinin toplamı 325 puana dayandı. Merkez Bankası tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, 1 puan faiz indirimine giden Merkez Bankası, Politika faizleri 9.75'ten 8.75'e indirdi... Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak Merkez Bankası, küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etti.


Sürecin kaybedeni özel bankalar, Merkez Bankası faiz kararı sonrasında ne yapacak merak konusu. Kredi faizlerinde indirim beklenen özel bankalar, vatandaşa ayak sürümeye devam edecek mi? Kredi erteleme taleplerinde fahiş faizler isteyecek mi? Yeni kredi taleplerine nasıl cevap verecek özel bankalar, gerek BDDK, gerek Merkez Bankası, gerekse Bakanlık nezdinde tüm kurumlar, piyasalar ve vatandaş tarafından yakından takip ediliyor.

Kısıtlı sokağa çıkma yasağı sonrasında, bankaların kredi faiz oranları ve vataqndaşın kredi taleplerine karşı vereceği cevaplar yakından takip edilmeye devam edilecek.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum