Pana Yapı projeleri durdu! Vatandaş mağdur...

Pana Yapı projeleri durdu! Vatandaş mağdur...

Nakit sıkıntısına girdiği iddia edilen Pana Yapı tarafından hayata geçirilen projelerde inşaatlar durmuş durumda. Mağdur vatandaşlar ise muhatap bulamamaktan şikayetçi...

Pana Yapı projeleri durdu! Vatandaş mağdur...
Editor: Hakan A.
13 Şubat 2018 - 08:06 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 18:20

İstanbul'da sorunlu kentsel dönüşüm projelerine bir yenisi daha eklenmiş durumda. Kadıköy'ün dönüşüm alanı Fikirtepe bölgesinde hayata geçirilen Pana Yapı projelerinde nakit sıkıntısı nedeniyle inşaatlar durdu. Satış ofislerinde vatandaş muhatap bulamıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Şubat 2018 - İstanbul

Kentsel dönüşüm denilince İstanbul'da özellikle Fikirtepe bölgesi ilk akla gelen yerlerden. Pana Yapı güçlü sermayesi ile bölgede proje geliştiren ünlü inşaat firmalardan biri. Son aylarda firmanın nakit sıkıntısına girdiği sektörde konuşulurken, şimdilerde evlerini veren mağdurlar seslerini yükseltmeye başladı. Vatandaş mağdur...

2011 yılında anlaşılan ve 2016'da evlerini boşaltan, o zamandan bu yana evlerinin teslim edilmesini bekleyen mağdur vatandaş muhatap dahi bulamadığı kaydedildi. Pana Yapı tarafından satın alınan Selimoğlu Grup projelerinde hızla ilerleyen şantiyeler aniden durdu. Satış ofislerinde muhatap bulunamadığını iddia eden mağdurlar ise oldukça dertli. Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Pana Yapı'nın Fikirtepe'de inşaa ettiği 2 projesinde işler tamamen durmuş durumda. Şirket ‘finansman sorunlarım var’ derken, vatandaş ‘sokakta kaldık, yardım edin’ çağrısı yapıyor. Diğer taraftan Fikirtepe'nin yeni dönüşümzedeleri  mağduriyetlerini anlatmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne giderek dilekçe verdikleri bildirildi.

Mağdurların sayısı artarak devame derken, mağdurlar adına konuşan bir vatandaş, "Şirket yetkilileri ile görüştük, ‘paramız yok’ diyorlar ama başka yatırımlar yapılıyor. Aynı grup adına şirketler var ve sürekli el değiştiriyor. Bakanlıkla durumu paylaştık çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

1 kuruş finansman sağlayamıyoruz

aşanan gelişmeler sonrasında Pana Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Şaşmaz tarafından yapılan açıklamada ise, Bankalardan kredi alınamadığına dikkat çekildi.Aslında sorun bizim şirketimiz özelinde yaşanmıyor. Fikirtepe, hatta tüm inşaat sektöründe yaşanıyor. Bankalar inşaat sektörüne 1 kuruş finansman sağlamazken, 3 aydır tek bir konut dahi satamadık. Fikirtepe’de vatandaşa kira yardımı yapmıyor, firmaların da harç KDV muafiyeti yok. Bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Söz verdik, işlerimizi tamamlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Şikayet sitesinde çok sayıda şikayet var!

Pana Yapı'nın pek çok projesinde sorunlar olduğuna ilişkin şikayet sitelerine mağdurlar şikayet yağdırıyor.Kirasını alamayanlar, teslim edilemeyen konut projeleri, muhatap bulamayanlar, ön ödemelerini alamayanlar dertlerini sosyal medya siteleri ve şikayet siteleri üzerinden paylaşarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında vatandaş Pana Yapı'dan açıklama beklerken, firmanın finansman sorununu nasıl halledeceği ise büyük merak konusu.