Pargalı İbrahim Paşa kabri restore edildi

İBB tarafından Osmanlı'nın unutulmaz isimlerinden Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa'nın kabrinde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Pargalı İbrahim Paşa kabri restore edildi
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2019 - 07:55

2018 yılında Ağustos ayında restorasyon çalışmaları başlayan Sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa’nın İstanbul Beyoğlu'nda bulunan kabrinde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Şubat 2019 - İstanbul


İBB Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü ve Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen restorasyon yenileme projeleri kapsamında Pargalı İbrahim Paşa kabri restore edildi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa’nın Beyoğlu’nda yer alan kabri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Restorasyon çalışmaları, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projeye uygun olarak tamamlandığı bildirildi.Beyoğlu’ndaki Canfeda Hazretleri Haziresi’nde yer alan Pargalı İbrahim Paşa’nın kabri, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27.09.2006 tarihli kararı ile “2. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmişti. Kabrin restore edilmesi için 2017 yılında hazırlanan röleve, restütisyon ve restorasyon projesi, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurul onaylı projeye uygun bir şekilde restorasyon çalışmalarını tamamladı.

Yapılan Restorasyon projesi kapsamında;

Sonradan yapılmış niteliksiz ekler temizlendi.

Çevre duvarı, korkuluk, hazire kapısı ve zemin kaplaması gibi yapısal unsurlar aslına uygun olarak yenilendi.

Hazire içindeki özgün elemanların (çevre duvarı, giriş, iç duvarlar) kotları mevcut durumdaki gibi korundu.

Çevre duvarlarındaki gereksiz eğrilik ve kırılmalar düzeltilerek Pervititch Haritaları’nda ve eski fotoğraflarda açıkça görülen özgün düzgünlüğe getirilmesi için hazier alanında projeye uygun kot çalışması yapıldı.

Duvarlar üzerinde yer alan sonradan yapılmış sıva katmanları, tahrip olmuş mermer kaplama ve harpuştalar kaldırıldı ve alttan çıkan özgün duvarın yüzeyine taş örgülü bir duvar örgüsü yeniden imal edildi. Projeye uygun harpuşta yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum