Park Mavera 3 Başakşehir'de "Gayrimenkul Sertifikası" ile konut satışları başladı

Konut satışlarında şu günlerde yaşanan hareketliliğe Gayrimenkul Sertifikası ile ev sahibi olma yolu da eklendi. Bugün satışa sunulan Park Mavera 3 Başakşehir projesi Gayrimenkul Sertifikalı satışlarla pay bazında yatırım yapmak isteyenlere bir ilk olarak ev satışlarına başlandı.

Park Mavera 3 Başakşehir'de "Gayrimenkul Sertifikası" ile konut satışları başladı
Editör: Hakan A.
08 Mart 2017 - 08:43 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 17:07

Uzunca bir süredir konut sektöründe zemini hazırlanan Gayrimenkul Sertifikaları bugün itibariyle Borsa İstanbul'da işleme açılacak. Türkiye'de bir ilke imza atılırken, Gayrimenkul Sertifikası ile Pay bazında konut satışlarına start verildi. İlk proje ise Makro tarafından Başakşehir'de yükselecek Park Mavera projesinin 3'üncü etabı oldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Mart 2017 - İstanbul

Gayrimenkul sektörü için geliştirilen yeni fianans modeli "Gayrimenkul Sertifikası" enstürümanı bu sabah görücüye çıkan Park Mavera 3 projesinin yeni etabıyla resmen satışlara başlandı.

Başta yabancı yatırımcılar olmak üzere Türkiye'de ev sahibi olmak isteyenler, emlak yatırımı yapmak isteyenler için geliştirilen Gayrimenkul sertifikası satış modeli bugün ilk kez bir proje ile görücüye çıkacak. Bu sayede bir projeden ev sahibi olmak isteyen veya o projeye yatırım yapacakların diledikleri "Pay bazında" yatırım yapmalarına imkan tanınmış olacak. 

İnşaat ve emlak sektöründe büyük bir merakla beklenen Gayrimenkul Sertifikalı konut satışlarına ilk örnek olarak satışa çıkartılan Başakşehir konut projeleri kapsamında inşa edilen yeni etap Park Mavera 3 projesinde satışlar düzenlenen lansman ile başlamış oldu.

Modelin ilk örneği ise TOKİ öncülüğünde Makro tarafından hayata geçirilen Park Mavera 3 projesi oldu. Proje bugün TOKİ Başkanı Turan, Bakan Canikli ve Makro yönetiminin katılımıyla görücüye çıktı. Yapılacak satışlarda Gayrimenkul Sertifikası sahibi olacak kişiler proje ile alakalı karar vericilik konumuna da yükselmiş olacak. Bu sayede Türk Ticaret Kanunu'ndaki genel kurul toplantılarına benzer şekilde "gayrimenkul sertifikası sahipleri toplantısı" ile projenin gidişatı konusunda karar alma yetkisine sahip olacaklar.

Bir diğer önemli gelişme ise Türkiye'de halen devam eden dev kentsel dönüşüm projeleri olacak. Özellikle TOKİ'ninde büyük rol oynadığı dönüşüm projelerinde TOKİ'nin yanı sıra İller Bankası da sisteme dâhil edildi. TOKİ ve İller Bankası'nın taraf olduğu ihraçlarda, ihraççı özel bir şirket olsa dahi, buradan sağlanan fonun tamamı TOKİ ve İller Bankası'na aktarılacak. Dolayısıyla kentsel dönüşüm projeleri devlet kurumlarının denetimiyle yapılabileceği ifade ediliyor.

gayrimenkul sertifikası

YORUMLAR

  • 0 Yorum