Reklamı Geç
Parmak İzli Biyometrik Pasaportlar bu sabah itibariyle verilmeye...

Parmak İzli Biyometrik Pasaportlar bu sabah itibariyle verilmeye başlandı

Yeni pasaport uygulamasına dikkat! Bu haber milyonlarca pasaport sahibini yakından ilgilendiriyor. AB uyumlu Parmak İzli Biyometrik Pasaportlar 1 Kasım bugün itibariyle başladı.

01 Kasım 2016 - 07:59

Avrupa Birliği (AB) uyum kapsamında pasaport kullanımında bu sabah itibariyle yeni döneme girildi. AB uyumlu yeni pasaport kullanımı 1 kasım bugün itibariyle başladığı gelen son dakika haberler arasında.

Milyonlarca pasaport sahibi bu yeni uygulamayı bekliyordu! Uzun süredir uğraşılan Parmak İzli Biyometrik Pasaportların kullanımına ilişkin start AB uyumu kapsamında başladı. Konuya ilişkin vatandaşların yapması gerekenler, Parmak İzli Biyometrik Pasaportların nereden nasıl temin edileceği, bu pasaportlara sahip olmayanların ne yapacağı, nasıl başvuru yapacağına ilişkin son dakika bilgileri...

Aylardır uyarıları yapılan, pasaportlarda çipli sisteme AB uyumu kapsamında geçilmesine bu sabah itibariyle başlanırken, pasaport alacaklar, pasaportlarını yenileyecek vatandaşlara bu yeni pasaportlar verilmeye başlandı. Zira bugün itibariyle Parmak İzli Biyometrik Pasaportların kullanılmasına başlandı.

AB ile Türkiye arasında "Vizesiz AB" vize olmadan Avrupa ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kolayca gezinebilmelernin önünü açacak bir kriter olarak şart sunulan uygulama Parmak İzli Biyometrik Pasaportların verilmesine bu sabah itibariyle başlandığı ve bu pasaportlar ile AB ülkelerine giriş çıkışlarda etkin kullanımına başlandığı kaydedildi.

1 Kasım yeni ayla beraber başlatılan çipli pasaportların verilmesiyle AB'ye vizesiz geçişler için bir ön şart daha ortadan kaldırılmış oluyor. AB ile vize muafiyeti çerçevesinde, mevcut pasaportlar, parmak izi verilerinin yüklü olmaması nedeniyle, AB şartlarına uyumlu değildi. Uygulamaya konulacak yeni pasaportların hazırlıkları Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca, 1 Haziran tarihinde tamamlanmıştı.

Pasaportlarını yenileyecek olanların kullanıma ve verilmeye başlanan bu yeni çipli pasaportları temin etmesi eski pasaportların geri iadesiyle başlamış olacak. Normal prosedürlerin uygulanmasıyla alınabilecek bu yeni pasaportlar sayesinde, pasaport değişimlerinin de önüne geçilmiş olacak. AB uyumu kapsamında yakınzamanda AB ile yapılacak vize muafiyeti anlaşması ile bu pasaportlar sayesinde girişler ve çıkışlar oldukça kolay olacağı ifade ediliyor. 

Yeni pasaport alacakların bu pasaportların verilmesi ile başlanmış olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..