Perakende satış hacmi Ekim'de yüzde 7.5 azaldı

TÜİK en son ekonomik verileri açıklamaya devam ederken, 2018 Ekim ayına ilişkin perakende satış hacimlerine dair veriler paylaşıldı.

Perakende satış hacmi Ekim'de yüzde 7.5 azaldı
Editör: Hakan A.
18 Aralık 2018 - 10:11
Türkiye ekonomisine ilişkin en yeni verileri paylaşan TÜİK, Ekim ayında perakende satışları ile alakalı son verileri açıkladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 18 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son ekonomik veriler belli oldu. Perakende Satış Endeksleri, Ekim 2018 verileri açıklandı. Buna göre, Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5 oranında azalma yaşandığı kaydedildi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,1, otomotiv yakıtı satışları %7,6 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %1,6 arttı.


Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %2,6 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,6 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %3,2, otomotiv yakıtı satışları %1,6 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %23, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %14,8, otomotiv yakıtı satışları %20,1 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre %1,1 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %1,1 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,4, otomotiv yakıtı satışları %0,6 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %0,6 arttı.
 

Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum