Piyasada gözler Şubat 2020 enflasyon rakamlarında

TÜİK, 2020 yılı Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklıyor. Ekonomi piyasalarında ise gözler enflasyon verilerine çevrildi.

Piyasada gözler Şubat 2020 enflasyon rakamlarında
Editör: Hakan A.
03 Mart 2020 - 08:44

2020 yılı üçüncü ayı hızlı başladı. Türkiye etrafında pek çok hadise gerçekleşirken, ekonomi piyasaları ise bugün açıklanacak son enflasyon verilerini bekliyor. TÜİK, 2020 Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklıyor. Peki piyasalarda son durum ne?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Mart 2020 - İstanbul


Türkiye dinamiklerinde Rusya – Suriye jeopolitik risk algısında Erdoğan – Putin görüşmesi (5 Mart) takip edilecekken, bugün günlerden enflasyon olacaktır.2020 yılı Şubat ayı enflasyonunda aylık %1,10 – yıllık %13,20 gerçekleşme beklentisi piyasalarda hakim durumda.

Türkiye, 27 Şubat itibariyle İdlib'te Rejim unsurları ile savaş halinde, Cumhurbaşkanı ErdoğanAvrupa ülkelerine resti çekti, sınır kapılarını göçmenlere kapattı ve Avrupa'ya göçmen akını başladı. 3 günde 120 Bin üzerinde göçmen Avrupa yollarına koyuldu. İç piyasada yakından takip edilen bu gelişmeler dışında ekonomi piyasaları bugün TÜİK enflasyon istatistiklerine odaklandı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını saat 10:00'da açıklayacak.  Borsa İstanbul, Döviz piyasaları gelecek TÜİK verilerini beklemeye başladı. Piyasada enflasyon beklentisi %1,10 yıllık %13,20 seviyelerinde gerçeklemesi yönündedir. Enflasyon dinamiklerinde öne çıkan iyileşme, Başkan Uysal’ın vurguladığı şekilde ilk çeyrekte yüksek kalmaya devam edebilecekken, %11,50 seviyesinde dengelenmesi referansı takip edilebilir.
 

Küresel tarafta korona virüsünün etkileri devam ederken majör Merkez Bankalarından gelen genişlemeci sinyaller, piyasaları haftanın ilk gününde rahatlattı. Özellikle virüsün tüm dünyaya yayıldığı ve ölüm sayılarının arttığı bu günlerde FED Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirim sinyalinde bulunması, ayrıca Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası’ndan da gelen indirim sinyalleri, geçtiğimiz hafta sert satış baskısı yiyen borsalar tarafında toparlanma hareketlerine neden oldu. Yetkililerin açıklamalarına detaylıca baktığımızda Başkanı Powell, ekonominin iyi olduğunu ancak corona virüsünün önemli bir risk teşkil ettiğini vurgulayarak araçların uygun bir şekilde kullanılacağını açıkladı. Gelen bu faiz indirim sinyalleri sonrasında piyasalar bir miktar rahatlama gösterse de virüsün devam ettiğini vurgalamak gerekir. Özellikle Avrupa kanadında hızla yayılması ve hala daha tam olarak aşı yada herhangi bir tedavi yönteminin bulunmaması özellikle Avrupa borsalarını tam olarak rahatlama yaratmadı. Bu duruma paralel olarak dün Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü küresel ekonomi için 2020 yılı büyüme tahminini yüzde 2.9’dan yüzde 2.4’e çekti. Kurum ayrıca küresel ekonominin bu çeyrekte küçülebileceğini belirtti. Eğerki virüs yakın zamanda çözülmez ise küresel ekonomiye etkileri daha fazla olabilir. Bu yüzden konuya yönelik gelişmelerin dikkatle takip edilmesinde fayda görmekteyiz.

Yurtiçi cephesinde ise İdlib merkezli gelişmeler takip ediliyor. Özellikle geçtiğimiz hafta kapanışına doğru Rusya destekli rejim güçlerinin haince saldırısı sonrası artan gerilimin hafta başı itibariyle bir miktar azaldığını görmekteyiz. Bu konuda tüm dikkatler 5 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılması beklenen görüşmelere odaklanmış durumda.

Dünün ekonomik cephesinde ise küresel çapta PMI rakamları ön plandaydı. İlk olarak Çin tarafından takip ettiğimiz İmalat PMI’ı 40.3 ile beklentilerin bir hayli altında kaldı. Devamında Avrupa İmalat PMI rakamları takip edildi ve veriler genel olarak beklentileri karşıladı. ABD’den gelen ISM İmalat PMI’ı ise 50.1 ile 50.5’lik piyasa tahminlerini karşılayamadı. Bugünkü ekonomik cephede ise Euro Bölgesi’nden gelecek TÜFE ve İşsizlik rakamları önemli olacaktır. Yurtiçinde ise tüm dikkatlerimiz Şubat ayına ait enflasyon rakamlarında olacak. Küresel çapta ise korona virüsüne ilişkin gelişmelerin yanı sıra ABD tarafında Demokratların ‘’Süper Salı’’ olarak nitelendirdikleri ön seçim sonuçları takip edilecek.

Borsa İstanbul 100 endeksi 100000 seviyesi üzerinde kalmaya devam ederken, 110000 seviyesi önemli bir direnç olmaktadır. Endeks için kısa dönemde 100000 psikolojik seviyesi üzerinde kalıcı olup olmayacağı belirleyici olacaktır.

Döviz kurları piyasalarda son durum  için 'Dolar kuru gevşemeye başladı! 1 Dolar 3.3.2020 bugün ne kadar oldu?' haberini okuyabilirsiniz.


Enflasyon rakamlarının belli olmasıyla Mart ayında ev sahipleri ve kiracılar tarafından uygulanacak kira artış oranları da belirlenmiş olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum