Piyasalar Ağustos ayı enflasyon rakamlarına odaklandı

TÜİK, Ağustos 2018 enflasyon rakamlarını açıklıyor. Piyasaların gözü enflasyon verilerinde. Enflasyon beklentisi: Geçtiğimiz ay yaşanan artışın sürmesi bekleniyor. Enflasyonda artış beklentisi: yüzde 18.7 seviyelerinde.

Piyasalar Ağustos ayı enflasyon rakamlarına odaklandı
Editör: Hakan A.
03 Eylül 2018 - 09:02 - Güncelleme: 03 Eylül 2018 - 10:01

Ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamları bugün açıklanıyor. Ekonomi çevreleri TÜİK tarafından her ayın üçüncü iş günü açıklanan enflasyon rakamlarında. Peki geçtiğimiz son üç ayda enflasyon rakamları ne oldu? Enflasyon artışının süreceği öngörülen Ağustos ayı enflasyonu yüzde 18.7 olarak tahmin ediliyor...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Eylül 2018 - İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini bugün saat 10'da açıklayacak. Ağustos enflasyonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları belli olacak.

TÜİK tarafından hazırlanan ve her ayın 3'ncü gününde açıklanan enflasyon rakamları için beklenti başladı. Haftanın ve Eylül ayının ilk iş günü olan Pazartesi sabahı piyasaların gözü enflasyon verilerinde. Halkbank'da yaşanan ve Bloomberg tarafından sağlanan döviz kurları hadisesi konuşulmaya devam ederken, piyasaların gözü enflasyon rakamlarına odaklandı. 

Piyasalar kritik haftada beklenti olarak en fazla enflasyon rakamlarını bekliyor. 

Enflasyon rakamları 10:00'da açıklanıyor

Temmuz 2018'de enflasyon verileri yüzde 15,85 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, enflasyonda yükseliş beklentisi bulunuyor. Ağustos ayında da enflasyon artışı beklentisi piyasalarda hakim olurken, artışın devam edeceği öngörülüyor.

Enflasyon beklentisi Ağustos'ta yüzde 18.7

Türkiye İstatistik Kurumu'nca bugün saat 10:00'da açıklanacak olan 2018 yılı Ağustos ayı enflasyon verileri için yıllık enflasyon beklentisinin yüzde 18,7 seviyesine kadar yükselemesi bekleniyor.

Peki geçtiğimiz son üç ayda enflasyon rakamları nasıl geldi?

Mayıs ayı enflasyon rakamlarını görmek için tıklayın.

Haziran ayı enflasyon rakamlarını görmek için buraya tıklayın.

Temmuz ayı enflasyon rakamlarını görmek için tıklayın.

Ağustos ayı enflasyon rakamlarını öğrenmek için buraya tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum