Piyasalarda gözler enflasyon verilerine çevrildi

Bugün saat 10'da açıklanacak olan enflasyon rakamlarını beklemeye başlayan Ekonomistler, haziran ayında aylık TÜFE'nin sıfıra yakın geleceğini öngörüyorlar.

Piyasalarda gözler enflasyon verilerine çevrildi
Editör: Hakan A.
03 Temmuz 2017 - 08:53

Enflasyon rakamları bugün belli oluyor. Yeni hafta ve yeni aya girildiğinde bugün haftanın ilk iş gününde Ekonomi piyasalarında gözler açıklanacak 2017 Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE - Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE rakamları Türkiye İstatistik Kurumu verileri açıklanıyor.
 
Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Temmuz 2017 - İstanbul

Yeni ay Temmuz başladı. Her ayın 3'üncü iş gününde açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamaları bugün açıklanacak. 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklayacak.

Piyasalarda olumlu hava devam ederken, ekonomi piyasaları Haziran 2017 enflasyon rakamlarına odaklandı. Ekonomi çevreleri 2017 Haziran ayı enflasyon rakamlarını beklemeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını saat 10:00'da açıklayacak. Buna göre Haziran'da Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık , Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık oranları ne oldu? Ayrıntılar Emlakpencerem.com da saat 10:00 itbariyle bu sayfalardan okuyabileceksiniz.

Türkiye'de ekonomide devam eden yukarı yönlü ivme, piyasalara olumlu yansımaya devam ediyor. Dolar'da düşüş devam ederken, Borsa İstanbul'da rekor üstüne rekorlar kırılıyor. Enflasyon rakamları Haziran ayındaki beklentileriyle piyasaların daha fazla hareketleneceği gelen bilgiler arasında.

Ocak ayında yüzde 9,22 sevisine çıkan yıllık enflasyon 3 ay boyunca artış ivmesini korudu ve nisan ayında 11,87 ile 8,5 yılın zirvesini gördü. TÜFE, mayıs ayında ise 11,72 seviyesine geriledi

AA Finans anketine göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon tahminlerinin ortalaması yüzde sıfır oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,82 ve en yüksek yüzde 0,97 aralığında yer aldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum