Reklamı Geç
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı kapsamında radikal...

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı kapsamında radikal değişikliğe gidiliyor

Bina inşaatına yeni kurallar getirecek, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü düğmeye bastı.

29 Mart 2017 - 09:02

İnşaat sektöründe radikal sayılabilecek yeni bir düzenleme taslağı gündemde. Özellikle yatay mimarinin önünü açacak, inşaatı hızlandıracak Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı kapsamında sektörde büyük bir değişimin önü açılacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mart 2017 - İstanbul

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yeni radikal değişiklikler için düğmeye basıldı. Yeni taslak hazırlandı, kurumların ve belediyelerin görüşüne açıldı. Bu taslak yasalaştığında başta yüksek katlı binaların yapımına tedbirler gelecek, binaların yatay yapılması için teşvik edilecek.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerinden, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından şehirlerde kentleşme alanında yaşanan tüm sorunların çözümü niteliğinde hazırladığı "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı"  kapsamında bina inşaatlarında önemli değişikliğe gidiliyor. Yeni değişikle alakalı olarak tüm ilgili kurumlara ve belediyelerin görüşüne sunulan inşaat sektörünü yakından ilgilendiren taslakla, kamuoyunda en çok tartışılan yüksek binalar için de önemli tedbirler getirilmiş olacak.

İnşaata başlama sürecinde Ruhsat olmaksızın hafriyat işlemleri tamamlanabileceği yeni taslak sayesinde,  binalara takılan baz istasyonlarının ruhsat sorununu da çözülecek. Yamaç bölgelerde yapılan binalara ilişkin de yeni değişikliklerin içerdiği taslakta, önden 2 kat arkadan 8 kat görünen binalar için de kademeli mimari şartı uygulanacak. Hayat geçirilmesi için düğmeye basılan yeni düzenlemede, bodrum kat üzerinde bulunan mescit, kreş, kapıcı dairesi, yangın merdiveni ve balkon benseri tüm alanlar, toplam inşaat alanının yüzde 30 sınırını aşamayacak.

İnşaatlara gelecek yeni kurallardan bazıları ise şöyle;

1- Arsanın inşaat alanında yüzde 40 sınırı kaldırılıyor,

2- Arsa alanı önce mescit gösterilip sonra konuta dönüştürülmesinin önüne geçilecek,

3- Yamaçta bulunan apartmanlara kademeli imar şartı,

4- Uzunca süreler ruhsat beklemeden kazı belgesiyle inşaat başlayabilecek,

5- Binalara takılan baz istasyonu ruhsata tabi olmayacak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..