PrimeXBT Baş Analisti Kim Chua: Altının Tekrar Parlamasının Zamanı Geldi Mi?

Altın yatırımı yapmak isteyenler için fırsat niteliğinde yeni dönem başlıyor. PrimeXbt Baş Analisti Chua, gelecek haftalarda Şubat ayı sonuna kadar, son 25 yıldır altın fiyatları hep aynı dönemde yükseldiğini söyledi.

PrimeXBT Baş Analisti Kim Chua: Altının Tekrar Parlamasının Zamanı Geldi Mi?
Editör: Hakan A.
22 Aralık 2020 - 08:49 - Güncelleme: 22 Aralık 2020 - 08:57
Altın, geçen hafta 2.3%’den daha fazla yükseldi, fiyatlar 1770$’ın en düşük seviyesinden yükseldiğinden bu yana üst üste üçüncü haftalık bir avansa işaret etti. Altın, ATH’sini tekrar test etmek için hareket halinde mi?

Temel tablolara bakıldığında, geçmişte olduğu gibi, dördüncü çeyreklerin her zaman altın fiyatı için iyi olduğunu gösteriyor. Mevsimsel faktörler, yıl sonu hediye satın alımını ve yılbaşı sezonunun başlangıcını yeni yılın hemen başlarında benzer yükselişler söz konusu. Özellşikle yeni yılın hemen peşinden Şubat ayı başlarında Yeni Ay Yılı, yaşlılara ve küçük çocuklara hediye olarak altın ve altın takılar satın almayı seven Çinliler için en büyük festivalleri arasında bulunuyor. Yeni Ay Yılı hızla yaklaşırken, altının hediye olarak yapılması talebi her zaman artıyor ve aralık ayından şubat ayına kadar altın fiyatlarını yükseltiyor. Altından oluşan takı pazarı, altın piyasasının yaklaşık %45’ini oluştururmakta. Bu nedenle altın fiyatlarında özellikle bu zamanlarda yaşanan gelişmeler nedeniyle yaşanabilecek artışların göz ardı edilmemelidir. Veriler, bu olguyu doğruluyor gibi görünüyor, son 25 senedir altın fiyatlarının hemen hemen her yıl sonunda Aralık sonu ile Şubat ortası arasındaki zamanda 18 kat daha fazla arttığını gösteriyor.

primexbt altın fiyatları analizi


Küresel anlamda merkez bankalarının gevşeme eğilimine yaslanmaya devam etmesi, ECB’nin Mart 2022’ye kadar varlık alımını 1,85 trilyon Euro’ya çıkarması ve ABD FED’in milyar dolarlık tahvil alım programını en az 2023 yılına kadar sürdürmesi, önümüzdeki bir ila iki yıl için fiyat para birimlerinin zayıflamasını bekliyoruz. Bu da daha yüksek enflasyona neden olabilir. BTC’nin bir enflasyon koruması olarak popülaritesi artıyor olsa da, altını tercih eden bir grup daha geleneksel yatırımcılar var. Bu nedenle, altının güvenli bir liman ve enflasyon koruması olarak konumu azalmayacaktır. BTC’yi savunan insanlar olduğu kadar, altını destekleyen başkaları da olacaktır. Ayrıca her ikisine de sahip olacak bazıları olacak. Dolayısıyla geçen hafta BTC fiyatındaki baş döndürücü yükselişin adımlarını takiben, altın fiyatı bir sonraki yükseliş olacak.prime xbt altın yatırımı grafikli analiz

Günlük altın grafiği, altının hala aşağı doğru eğimli bir kanalda seyrettiğini gösteriyor. Ancak, 1855$’ın üstündeki desteğin üzerinde ve 1920$’ın üstündeki sınırın üstüne çıkmaya çalışıyor. Bu seviyeleri görmesinde durumunda altın 2075$'lık ATH'yi tekrar test etmeye çalışmalıdır. Altının fiyatı konusunda olumlu kalaya devame diyorum ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ATH’yi kırıp 2200$ seviyesine doğruu hareket edeceğini düşünüyorum. Bu, Biden'in Başkan olarak göreve başlamasından sonra ABD tarafından alınan daha fazla teşvik önleminin hemen arkasından gelmelidir.


Önümüzdeki haftalarda, altın fiyatı için çok olumlu olacak olan en son 900 milyar $’lık ABD teşvik faturasının geçmesiyle açılacak ve 1920$’lık direncin daha fazla yükselişe geçmesi muhtemel olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Kim Chua Hakkında, PrimeXBT Piyasa Analisti: 

Kim Chua, Primexbt analistiKim Chua, Deutsche Bank, China Merchants Bank ve daha fazlası dahil olmak üzere önde gelen bankalara uzanan başarı geçmişine sahip kurumsal bir ticaret uzmanıdır. Chua daha sonra yedi yıl boyunca sürekli olarak üç haneli getiri elde eden bir hedge fonu kurdu. Chua ayrıca, bilgilerini yeni nesil analistlere aktarmak için kendi özel ticaret müfredatını geliştiren bir eğitimcidir. Kim Chua, hem geleneksel hem de kripto para piyasalarını aktif olarak takip ediyor ve iki farklı varlık sınıfı birleşmeye başladıkça gelecekteki yatırım ve ticaret fırsatlarını bulmaya hevesli.

YORUMLAR

  • 0 Yorum