Reklamı Geç
Reidin açıkladı; Ofis Kira Endeksi 2017 ikinci çeyrek rakamları...

Reidin açıkladı; Ofis Kira Endeksi 2017 ikinci çeyrek rakamları belli oldu

REIDIN tarafından her ay açıklanan Ofis Kira Endeksi 2017 ikinci çeyrek sonuçları belli olurken, üst fiyat segmentinde yüzde 0.22 arttı, alt fiyat segmentinde ise yüzde 0.50 oranında azaldığı kaydedildi.

03 Ağustos 2017 - 12:39

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst fiyat segmentinde yüzde 0.22 arttı, alt fiyat segmentinde ise yüzde 0.50 oranında azalış yaşandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Ağustos 2017 - İstanbul

Ofis binalarının yoğunlaştığı 14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, Anadolu Yakası’nda üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 28.22 ABD Doları, alt fiyat segmentinde ise 18.86 ABD Doları ile en yüksek kira değerine sahip bölge Ataşehir Ofis Bölgesi oldu.

En düşük kira gelirine sahip bölgelerde ise, üst fiyat segmentinde 11.96 ABD Doları, alt fiyat segmentinde ise 4.26 ABD Doları ile Kurtköy Ofis Bölgesi öne çıktı.

İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.37 ABD Doları, alt fiyat segmenti ise 18.73 ABD Doları olarak ölçülmüştür.

Avrupa Yakası’nda ise  MİA dışındaki ofis bölgelerine bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 29.93 ABD Doları, alt fiyat segmentinde ise 20.48 ABD Doları ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

En düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 ABD Doları, alt fiyat segmentinde ise 5.86 ABD Doları ile Beylikdüzü – Esenyurt Ofis Bölgesi oldu.

İstanbul ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında kırmızı alanlar ofis binalarının yoğun olduğu bölgeleri gösterirken, sarı – yeşil alanlar ikincil ofis bölgelerini ve gelişmekte olan ofis bölgelerini göstermektedir.

Avrupa Yakası’nda İstanbul Merkezi İş Alanı en yüksek kiralanabilir alana sahip bölge olmuştur. Bu bölgede kiralanabilir alanın %88.16’sinin dolu olduğu ölçülmüştür.

Anadolu Yakası’nda ise en yüksek kiralanabilir alan Ümraniye Ofis Bölgesi olmuştur. Bu bölgedeki kiralanabilir alanın %96.35’inin dolu olduğu saptanmıştır.

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, Ankara Merkezi İş Alanı (Ankara MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 1.10 azalış, alt segmentte ise yüzde 0.21 oranında artış yaşandı. Ankara Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 7,05 azalarak %82.92 oldu.

Ankara ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında kırmızı alan ofis binalarının yoğun olduğu Ankara Merkezi İş Alanı’nı, sarı ve yeşil alanlar ise gelişmekte olan ofis bölgelerini göstermektedir.

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İzmir Merkezi İş Alanı (İzmir MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentinde yüzde 0.25 artış, alt segmentinde ise yüzde 0.58 oranında azalış yaşandı. İzmir Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 5.07 artarak %80.84 oldu.

İzmir İkincil Ofis Bölgesi olarak belirlenen Konak Ofis Bölgesi’nde ise üst segmentinde yüzde 2,58 , alt segmentinde ise yüzde 2,42 oranında azalış saptandı. Konak Ofis Bölgesi’nde ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 3,42 artarak %98.07 oldu.

İzmir’deki ofis yoğunluğu iki ana bölgede toplanmıştır. İzmir ofis bölgeleri yoğunluk haritasında kırmızı ile gösterilen alanlar, ofis binalarının en yoğun olduğu İzmir MİA ve İzmir Konak Ofis Bölgesi’dir. Sarı ve yeşil alanlar ise İzmir’deki gelişmekte olan ofis bölgelerini göstermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tamer Özyurt: `Türkiye yabancı konut alıcısının yakın markajında`
Tamer Özyurt: `Türkiye yabancı konut alıcısının yakın...
Abdüssamet Bahadır; 'Konutta açıklanan son rakamlar umut verici ve teşvik edici'
Abdüssamet Bahadır; 'Konutta açıklanan son rakamlar umut verici...