Rekabet Kurumu bu 13 marka hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu, 13 marka ve şirket ile alakalı soruşturma başlattığını duyurdu. Peki hangi marka ve şirketlere soruşturma açıldı?

Rekabet Kurumu bu 13 marka hakkında soruşturma başlattı
Editör: Hakan A.
03 Haziran 2021 - 14:29
Pandemiyi fırsat bilerek fahiş zamlarla tüketicinin şikayetini alan çok sayıda şirket hakkında işlem yapan Rekabet Kurumu, 13 şirket hakkında yeni bir soruşturma başlatıldığını açıkladı. Aralarında ünlü dev markaların yer aldığı çok sayıda markaya soruşturma başlatıldı. Peki hangi şirketlere soruşturma açıldı?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 3 Haziran 2021 - İstanbul


Rekabet Kurumu tarafından piyasada fahiş fiyat uygulayan firmalara yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında dev firmalara soruşturma kapısını araladı. Kurum, 13 farklı gıda şirketi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu. Rekabet Kurumu resmi internet sitesinde soruşturma başlatılan marka ve şirketler ve konuyla alakalı kapsamlı bilgi paylaşımı yapıldı.

Özellikle Koronavirüs döneminde fahiş fiyatla market raflarında her hafta zam yiyen bazı markalara yönelik soruşturma açıldığı gelen son dakika haberleri arasında. Rekabet Kurumu, 13 firma ve marka hakkında soruşturma açılacağını internet adresinden paylaştı.


Konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu tarafından yapılan duyuruda, Kurulun 7 Mayıs, 21 Mayıs ve 28 Mayıs tarihli kararları uyarınca yürütülen soruşturma kapsamında yapılan inceleme ve tespitler doğrultusunda, soruşturmanın tarafı olmayan çeşitli üretici/tedarikçi niteliğindeki teşebbüslerce alt pazarda yer alan önde gelen perakende süpermarket zincirleri arasında geleceğe dönük fiyatlar, fiyat geçiş tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin dolaylı yoldan değişimine aracılık edildiği, söz konusu süpermarket zincirlerinin fiyatlarının, fiyat geçişlerinin koordinasyonunun sağlandığı veya söz konusu perakendecilerin yeniden satış fiyatlarının belirlenmesine dönük davranışlarda bulunulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşması üzerine resen yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak, "Beypazarı Karakoca Doğal Maden Suyu, Doğanay Gıda, Düzey Tüketim Malları Sanayi, Eti Gıda, Frito Lay, Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı, Haribo Şekerleme, Horizon Hızlı Tüketim, Kent Gıda, Pasifik Tüketim Ürünleri, Pepsi Cola Servis ve Dağıtım, Red Bull Gıda ve Şölen Çikolata hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum