Rekabet Kurumu'ndan Unilever'e rekor para cezası

Rekabet Kurumu tarafından Türkiye'de dev markaları bünyesinde barındıran Unilever firmasına 480 Milyon TL tutarında ceza kesildi.

Rekabet Kurumu'ndan Unilever'e rekor para cezası
Editör: Hakan A.
23 Mart 2021 - 09:03
Türkiye'nin dev şirketlerini bünyesinde barındıran Unilever Grubuna, Rekabet Kurumu tarafından rekor para cezası kesildi. İlgili karar Rekabet Kurumu tarafındna duyuruldu.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 23 Mart 2021 - İstanbul


Rekabet Kurumu tarafından dev şirketlere yönelik araştırma ve değerlendirmeler sürerken, rekabete aykırı hareket edenlere yönelik ağır para cezaları kesilmeye devam ediyor. Son olarak Türkiye genelinde hemen her markette raflarda yer alan pek çok yabancı markayı bünyesinde barındıran Unilever firmasına büyük para cezası kesildi.

Söz konusu açıklama Rekabet Kurulu tarafından yapıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada,  "Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.’nin çeşitli uygulamalar yoluyla nihai satış noktalarında rakip ürünlerin satışını engellemek suretiyle fiili münhasırlık oluşturarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddesini ihlal ettiği iddiaları üzerine yürütülen soruşturma tamamlandı.


18.03.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda;

Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 18.03.2021 tarih, 21-15/190-80 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız. " ifadelerine yer verildi.

rekabet kurumu unilever para cezası kararı 23 mart 2021

YORUMLAR

  • 0 Yorum