Rifat Hisarcıklıoğlu: Bankalar limit bitti diyor ipe un seriyor!

Bankaların bu zor dönemde elini taşın altına koymaktan kaçındığını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Bankalara seslendi.

Rifat Hisarcıklıoğlu: Bankalar limit bitti diyor ipe un seriyor!
Editör: Hakan A.
07 Nisan 2020 - 13:45
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bankalara ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu, 'Şirketlerimiz bankalar tarafından limit bitti denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor.' dedi.

Bankaların ipe un serdiğinin altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Tüm bankalara sesleniyorum; Bu dönem kâr düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Bankaları, sıkıntıya düşen tüm firmalarımızı desteklemeye çağırıyorum.' diye konuştu.

Bankalara kredi için başvuru yapan şirketlerin başvuruları dahi alınmadan limit yok diyerek geri çevrildikleri, koronavirüsten olumsuz etkilenen firmaların değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde eleştrilerde bulundu. 

Hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlatan ve tüm bankalara seslenen Hisarcıklıoğlu, 'Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem olmadığını, reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devlet zaten riskin yüzde 80'ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.' ifadelerini kullandı.

tobb başkanı banka açıklaması

YORUMLAR

  • 0 Yorum