Reklamı Geç
Rus ve Azeri enerji devlerinden Türkiye ortaklığı

Rus ve Azeri enerji devlerinden Türkiye ortaklığı

Enerjide yeni dünya lideri olma yolunda hızla ilerleyen ve bir biri ardına enerji projelerinin merkez üssü haline gelen Türkiye için iki dev firma ortaklık için kolları sıvadı. Rus Lukoil ve Azeri Socar Türkiye için önemli bir ortaklığı hayata geçirecek.

15 Ağustos 2017 - 08:51

Enerjide son yılların yükselen trendi konumunda bulunan Türkiye'de özellikle enerji atılımları ve merkez üs konumunda enerjinin geçiş yolu olarak dünya genelinde enerji devlerinin büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. Pek çok dev enerji projesi ile adı sıkça geçen Türkiye için bu kez Rus Lukoil ve Azeri Socar dev bir proje için ortaklığa gittiği kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Ağustos 2017 - İstanbul

Rusya'nın dev enerji şirketi Lukoil ile Azerbaycan enerji şirketi Socar, enerji konusunda son yılların en anahtar ülke konumunadaki ülkesi Türkiye’de ortak yatırım için görüşmelere başladıklarını duyurması dünya gündemine oturmu durumda. Enerji devleri, satışa çıkarılan varlıkları yakın takip altına aldıkları ve her an yeni bir ortaklığın başlayabileceği sinyalini verdiler.

Konuyla alakalı Sabah gazetesi'nde yer alan haberin ayrıntılarına göre, Rus enerji devi Lukoil ile Azeri enerji şirketi Socar hem Türkiye'de yatırımlarını artırmak hem de ortak hareket etmek için görüşmelere başladı. Türk akaryakıt pazarında yeni işbirliği arayışına giren iki şirket birlikte üçüncü tarafların varlıklarını satın alma yoluna giderek yeni şirketin hedef ve yol haritasının hızla oluşturulabileceği kaydedildi.

 Rus Lukoil'in İkmal ve Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vadim Vorobyov tarafından yapılan açıklamada Türkiye petrol ürünleri piyasasının kendileri için stratejik önem taşıdığını ve şirketin pazar payını artırmak için sürekli yeni seçenekleri araştırdıklarını belirterek, "Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yaptık. Türk akaryakıt piyasası bizim için cazibesini koruyor" dedi.

Lukoil Başkan Yardımcısı Vorobyov, Moskova'da bir araya geldiği Türk gazetecilere şirketin global ve Türkiye pazarına yönelik hedeflerini anlattı. Vorobyov, 40 ülkede faaliyet gösterdiklerini, petrol, doğalgaz ve petrokimyanın yanı sıra elektrik enerjisi üretimi alanında da çalışmaya başladıklarının altını çizdi.