Rüzgar santralleri ile 900 bin kişiye yeni iş kapısı

Deniz üzerinde kurulması planlanan rüzgar santralleri sayesinde 900 bin kişi iş sahibi olacak.

Rüzgar santralleri ile 900 bin kişiye yeni iş kapısı
Editör: Hakan A.
16 Ağustos 2020 - 17:03
Küresel çapta deniz ve rüzgardan elde edilecek elektrik sayesinde enerji ihtiyacının büyük bir bölümü teemin edilmiş olacak. Rüzgar ve deniz üzerinden elde edilen enerji miktarı her geçen yıl büyük artışlar gösterirken, son hazırlanan raporda çarpıcı bilgiler yer aldı. 

AA muhabirinin, Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan ve rüzgar enerjisi sektörüne küresel ölçekte kapsamlı bir bakış sunan Küresel Deniz Üstü (Offshore) Rüzgar Raporunun ikinci baskısından derlediği bilgilere göre, ortalama 25 yıllık kullanma ömrü bulunan offshore rüzgar santrallerinden 1 megavat kapasite elde edebilmek için 17 farklı ve tam zamanlı iş koluna ihtiyaç duyuluyor.

Buna göre, önümüzdeki 5 yıl içinde küresel ölçekte 51 gigavat düzeyinde offshore rüzgar santralinin kurulumunun gerçekleşmesi ve 10 yıl içinde ise 6,2 gigavat seviyesinde yüzer offshore rüzgar santralinin devreye entegre edilmesi planlanıyor.

Böylelikle, 2024 yılına kadar offshore rüzgar santrallerinin ülkelerin elektrik sistemine dahil olmaya devam etmesiyle küresel anlamda yaklaşık 900 bin kişiye yeni iş imkanı ve istihdam yaratacağı tahmin ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum