Salda Gölü etrafında yapılaşmaya izin verilmeyecek

Burdur'da Dünyaca ünlü doğa harikası Salda Gölü etrafında hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyeceğini açıklayan Bakan Kurum, sosyal medya hesabından Özel Koruma Bölgesi ilan edilen Salda Gölü hakkında yapılacak projeleri anlattı.

Salda Gölü etrafında yapılaşmaya izin verilmeyecek
Editor: Gökay Demirezen
04 Şubat 2019 - 07:23 - Güncelleme: 04 Şubat 2019 - 07:25

Dünya üzerinde sayılı doğa harikalarından biri olan Burdur Salda Gölü için düğmeye basıldı. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi için çalışma başlatılan Salda ölü etrafında herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeyecek. Bakan Kurum, Salda Gölü'nün korunması amacıyla gerekli her adımın atılacağını söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Şubat 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Burdur ilinde bulunan Salda Gölü ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Burdur ziyaretinde Salda Gölü'nün korunmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, sosyal medya hesabından önemli paylaşımlarda bulundu.

Bakan Kurum açıklamasında, "Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.

Salda Gölü ve çevresini ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan ederek doğal sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı bir süreç başlatıyoruz. Böylece 295 kilometrekarelik bir alana ulaşan tabiat varlığının tamamını bütüncül şekilde korumuş olacağız.

burdur salda gölü

Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne yaz aylarında gelen vatandaşlarımızın sayısı 500 bini buluyor. Göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son veriyoruz. Çöplerin bırakılmasına izin vermeyecek, sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu bölgede düzensiz yapılar da olmayacak.

Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Sadece özel kum alanının çok ilerisinde yer alacak günübirlik kullanıma uygun, tamamen ahşaptan yapılan ve doğal yapıya zarar vermeyen kamp üniteleri kurarak ziyaretçilerimizin ihtiyacını karşılayacağız.

Maldivler olarak bilinen Beyaz Adalar bölümünde de; yine günübirlik kullanım için ortaya çıkacak ihtiyaçlara cevap veren, doğal yapıyı bozmayacak bir tasarımı ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız.

bakan kurum salda gölü açıklaması

Otomobille Salda Gölü kenarına kadar inilemeyecek. Araçlar düzenli otoparklara park edilecek. Göl kenarında sadece yaya kullanımı olacak. Göl çevresinde ise bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız.

Salda çevresinin bir bölümünde doğal yapıyı dikkate alarak Millet Bahçesi’ne de yer vereceğiz. Bu Millet Bahçemiz Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye, ziyaretçilerimizin gününü güzel geçirmesini sağlamaya yönelik olacak.

Salda Gölü’ne sahip çıkan vatandaşlarımıza hassasiyetleri ve çevre duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Ülkemizin doğal güzelliklerini hep birlikte koruyup yaşatacağız." ifadelerini kullandı.YORUMLAR

  • 0 Yorum