Sanayi üretimi yüzde 0.4 azalış gösterdi

Sanayi üretimi yüzde 0.4 azalış gösterdi

Sanayi üretim verilerine ilişkin resmi açıklama Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK Sanayi Üretim Endeksi, Şubat 2017 rakamları açıklandı. Buna göre Şubat'ta Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalış gösterdi.

10 Nisan 2017 - 11:46

TÜİK Sanayi Üretim Endeksi, Şubat 2017 verilerini açıklarken, bir önceki yılın aynı ayı itibariyle azalış yaşandığı rakamlara yansıdı. İşte Sanayi üretiminde son durum.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Nisan 2017 - İstanbul

Konuya ilişkin resmi açıklama Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK Sanayi Üretim Endeksi, Şubat 2017 rakamları açıklandı. Buna göre Şubat'ta Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldığı kaydedildi.
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5 arttığı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde  0,9 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü  endeksi ise yüzde 0,6 arttığı raporda yer aldı.
 
TÜİK verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinde ise, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 azaldığı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 9,4 arttığı kaydedildi. Şubat'ta  bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 4,6 ile sermaye malında gerçekleşti.

En fazla azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörlerinde en fazla azalış yüzde 21 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında, yüzde 11,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip ettiği bildirildi.

En yüksek artış içeceklerin imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörlerinde ise bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde  6,9 ile içeceklerin imalatı, yüzde 5,8 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı ve yüzde 4,3 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip ettiği TÜİK'in Şubat ayı Sanayi Endekslerine yansıdığı kaydedildi.