SGK Başkanı açıkladı: GSS gelir testi yapma zorunluluğu...

SGK Başkanı açıkladı: GSS gelir testi yapma zorunluluğu kalkıyor

Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında açıklamalarda bulunan SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Gelir testi yapma zorunluluğu kalkıyor 1 Nisan'dan itibariyle başlıyor! İşte son dakika ayrıntılar.

15 Mart 2017 - 09:30

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile alakalı olarak yapılan son düzenleme ile bundan böyle gelir testi zorunluluğu kaldırılıyor.

Milyonlarca GSS'liyi yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları belli oldu. Konuya ilişkin resmi açıklama ise SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı tarafından yapıldı. Bağlı açıklamasında "Gelir testi yapma zorunluluğu kalkıyor" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Genel Sağlık Sigortası (GSS) 1 Nisan'dan itibaren tüm vatandaşların başvuruda bulunabileceği kaydedildi. Gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu birikenler Nisan ayı başı itibariyle 1 yıl içinde başvuru yaparlarsa, borç düşecek. 12 taksitle ödeme fırsatı sunulacak.

Yapılan son düzenleme kapsamıda sistemi basitleştirdiklerinin altını çizen SGK Başkanı Bağlı açıklamasında, “Sistemin en önemli avantajlarından birisinin bu borcu düzeltmiş olmasıdır. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sistemden dolayı oluşmuş borçların bütün gecikme zamları otomatikman siliniyor. Borçların tamamını 53,33 lira üzerinden hesaplıyoruz. Prim oranını yüzde 12’den yüzde 3’e indirdik. Re’sen  tescil yapıyoruz. Vatandaşlara diyoruz ki, 53,33 lira ödemek şartıyla sizi Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bütün Genel Sağlık Sigortası imkânlarına sahipsiniz” ifadelerini kullandı.

Yapılan bu son düzenleme ve SGK Başkanı Bağlı tarafından yapılan duyurular sonrasında ise şimdi gözler 1 Nisan ve sonrasına çevrilmiş durumda. Yeni uygulama ile birlikte GSS'de yeni başvurularda artış yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..