Siber saldırıları önleyecek USOM üssü açılıyor!

Türkiye, kendi siber saldırı merkezi üssünü açıyor. USOM adı verilen merkezde 150 kişilik siber saldırı ordusu, yapılacak saldırıları göğüsleyecek. Peki USOM nedir, ne yapacak?

Siber saldırıları önleyecek USOM üssü açılıyor!
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2020 - 09:43

Türkiye teknolojinin geişmesiyle artan siber saldırıları karşılayacak yeni merkezi üssünü açıyor. Türkiye'nin kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik yapılan siber saldırılar, USOM üssünden karşılık verilecek. Peki USOM hangi amaçla kuruldu, ne yapacak? Türk siber ordusu USOM üsünden yönetilecek.

EmlakPencerem.com / Güncel Haberler Merkezi - 9 Şubat 2020 - İstanbul


Geçtiğimiz yıllarda özellikle kamu kurum ve kuruluşlarına, Bankalara yapılan siber saldırılar ve kur atakları nedeniyle zor günler geçiren Türkiye, ekonomik zarara uğratılmıştı. 2019 yılında temelleri atılan USOM üssü için düğmeye basan Hükümet, 2020 yılında USOM üssünü devreye alıyor.

Türkiye yerli ve milli kaynaklarla, yazılımlarla siber saldırıları durduracak, ataklara karşılık verebilecek kapasitede yeni bir sistemle işte bu üste, USOM üstünde 24 saat boyunca tehlikeleri bertaraf etmek için çalışacak. USOM’da 150 kişilik uzman ekip, kamu ve özel sektördeki siber olaylara müdahale ekipleriyle koordineli çalışıyor. Tamamen milli ve yerli imkanlarla oluşturulan yazılımlarla siber tehditler bertaraf ediliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından organisayonu yapılan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Türkiye’ye yönelik siber saldırıları anlık olarak tespit ederek, karşılığını hızla veriyor ve engelliyor. USOM siber saldırı merkezi açılışı yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merkezi bizzat denetleyerek açacak.

BTK USOM’da 150 kişilik uzman ekip, 7/24 görev yapıyor. Bunlar, Türkiye’deki resmi, özel kurum ve kuruluşlarda yer alan siber olaylara müdahale ekipleri (SOME) ile koordineli çalışıyor. Türkiye genelindeki internet altyapısına yönelik gerçekleştirilen siber saldırılar burada anlık belirlenerek bertaraf ediliyor.

2014 yılından bu yana BTK, Türiye genelinde önemli çalışmalara imza atarken, 3 ulusal ve 1 uluslararası siber tatbikat düzenleyerek Türkiye'ye karşı olası siber saldırılara karşı hazır olmak için çalışmalar yürütüyordu. Bu kapsamda 10/09/2014 tarihinde Sektörel SOME kurularak, Elektronik Haberleşme Sektöründe Şebeke ve Bilgi Güvenliği Yönetmeliği ile işletmecilerin;

  • Siber saldırılara yönelik tedbirler alması,
  • Kurumsal SOME kurması ve Sektörel SOME koordinesinde çalışması,
  • DoS/DDoS saldırıları, zararlı yazılım yayılması ve benzeri siber saldırılara karşı, USOM’un koordinesinde gerekli tüm tedbirleri almasına yönelik yapı oluşturulmaya başlandı.

USOM resmen faaliyetlere başladı! 

USOM, ülkemizde siber güvenlik olaylarına müdahalede ulusal ve uluslararası koordinasyonun sağlanması adına kurulmuştur. İnternet aktörleri, kolluk güçleri, uluslararası kuruluşlar, araştırma merkezleri ve özel sektör arasındaki iletişim ve koordinasyon USOM vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. USOM siber güvenlik olaylarına yönelik alarm, uyarı, duyuru faaliyetleri yapmakta, kritik sektörlere yönelik siber saldırıların önlenmesinde ulusal ve uluslararası koordinasyonu sağlamaktadır.

USOMe 2020

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum