Sıkışan kentsel dönüşüm İBB desteği ile çözüme kavuşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentsel dönüşüm çerçevesinde kilit rol oynamaya devam edecek. Sıkışan kentsel dönüşüm iBB desteği sayesinde çözüme kavuşturulacak.

Sıkışan kentsel dönüşüm İBB desteği ile çözüme kavuşacak
Editor: Hakan A.
29 Mart 2018 - 08:03

Megaşehir İstanbul'un hemen her ilçesinde sürdürülen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İBB'nin rolü oldukça büyük. Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal'dan flaş kentsel dönüşüm açıklaması geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mart 2018 - İstanbul

İstanbul genelinde pek çok ilçede devam eden kentsel dönüşümde sıkışma anında İBB müdahalesi ile çözüme kavuşturulacak. Açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan geldi.

İstanbul'da kentsel dönmüşüm çalışmalarında müteahhit ve vatandaş arasında köprü vazifesi gören İBB, yeni dönemde daha aktif rol oynayacak. Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan KİPTAŞ tarafından Silivri'de hayata geçirilen konut projesinin yeni etap tanıtım lansmanında önemli açıklamalarda bulunan Mevlüt Uysal, "Dönüşümde vatandaşın rızası alınacak. Sıkışan kentsel dönüşüm İBB desteğiyle çözülecek" dedi.

KİPTAŞ Silivri Konutları 3. Etap evleri için düzenlenen basın lansmanında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında KİPTAŞ ile devreye girmiş oluyoruz. Göreve geldiğimizde açıkladığımız gibi kentsel dönüşümde vatandaştan hiçbir ilave para almadan ve ilave imar artışı olmadan, sadece daire metrekarelerini yüzde 20 küçülterek projeler yapacağız. İstanbul ortalamasında yüzde 20 kesintiden maliyetin yüzde 70’in elde edeceğimizi, geri kalan yüzde 30’u da İBB bütçesinden kaynak aktararak karşılayacağımızı öngörüyoruz. Bütçemizden bu yıl kentsel dönüşüme 1 milyar TL ayırdık. İstanbul'da ortalama her sene 2-3 milyar aktarabiliriz diye düşünüyoruz. Çünkü İstanbul'da İBB olarak kaynak üretebileceğimiz projelerimiz olabilir. Bu yıl zaten 1 milyarı daha aşan bir talep henüz oluşmadı. Nisan ayında Gaziosmanpaşa, Beyoğlu, Büyükçekmece ve Eyüp’te yeni sosyal konut projelerimiz olacak. Gaziosmanpaşa’da KİPTAŞ’ın yapacağı kentsel dönüşüm projesi için 320 milyon TL kaynak aktarma kararı İBB Meclisi’nden çıktı. Aynı şekilde Beyoğlu’ndaki 150 konutluk kentsel dönüşüm çalışmasına 30 milyon TL kaynak aktarılması da yine İBB Meclisi tarafından onaylandı. Önümüzdeki haftadan itibaren Beyoğlu Van Blokları’nda imar artışı yapılmadan 100 dairelik bir yere 120 daire yapılıyor. Vatandaşın cebinden 5 kuruş para çıkmayacak. Büyükçekmece Mimaroba’da 350 konutluk kentsel dönüşüm çalışmamız var. Bu yıl İstanbul genelinde 8-9 ilçede kentsel dönüşüm çalışmasına başlayacağız. KİPTAŞ İstanbul genelinde 7-8 bin yeni sosyal konut inşaatına başlayacak” diye konuştu.

DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN RIZASI ALINACAK 

İstanbul’daki önemli sorumluluklarından birinin de kentsel dönüşüm olduğunu ve dönüşüme vatandaşların tamamının imzalı mutabakatının alındığı yerlerde başlayacaklarını anlatan Uysal, bugüne kadar geri kalmış, ağır gitmiş işler varsa bunları da hızlandıracaklarını ve önümüzdeki 1 yıl içerisinde bitirme noktasına geleceklerini söyledi.

Başkan Uysal açıklamasında, “Müteahhitlerimiz taleplerimizle uyarsa bazı bölgelerde vatandaşlarımız evlerine girebilecek” ifadesini kullanan Uysal, vatandaşların doğru projeleri görmesiyle kentsel dönüşüme daha çok talep geleceğine inandığını dile getirdi. Uysal, “Zorla hiç kimseye kentsel dönüşüm yaptırmayacağız. İmzasını getiren vatandaşlar için yerinde kentsel dönüşüm yapacağız. Hiç kimseden ilave para istemeyeceğiz. Ama daire metrekarelerinden yüzde 20 kesinti yapacağız. Hiçbir şekilde imar artışı yapmayacağız. İnşaatına başladığımız projeleri bitirip vatandaşlarımıza göstererek İstanbul’da kentsel dönüşümün nasıl olacağını birebir göstermek istiyoruz. Bunu da 1 yıl içerisinde göstereceğimizi düşünüyorum. Yani, kararımız şu konuda kesin; Hiçbir şekliyle orada kaçak kat varmış, ilave imar vereceğiz diye bir şeyimiz yok. 5 kat imarı olan yerde 6 kat yapılacak. Kentsel dönüşümde komşular problemi kendileri çözmeli ki biz onlara yardımcı olabilelim. Onlar kendi aralarında anlaşamadı da imzaları atmadı da, 'orada hadi kentsel dönüşüm yapalım' diye bir şeyimiz olmayacak. Dolayısıyla biz orada ilçe beledimiz devreye girsin, orada vatandaş çözüm adına adım atsın bekliyoruz. Vatandaş şu konuda haklı; Bir kat kaçak olan yerde bile, çözüm önerimiz var. Ama örneği olmadığı zaman vatandaş haklı olarak 'acaba' diyor. İmza atmaktan çekinebilir” ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum