Silahtarağa arıtma tesisi Temel Atmama ile 1.5 Milyar TL'lik tasarruf

İBB tarafından Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinde "temel atmama" programı düzenlenecek. İhtiyaç fazlası olarak görülen tesisin yapılmamasıyla 1,5 Milyar TL'lik Tasarruf sağlanacağı kaydedildi.

Silahtarağa arıtma tesisi Temel Atmama ile 1.5 Milyar TL'lik tasarruf
Editör: Hakan A.
06 Kasım 2019 - 13:41
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinde "temel atmama" programı düzenliyor. Tesisin İstanbul'a maliyeti 1,5 Milyar TL değerinde olacaktı. Başkan İmamoğlu, "Durdurduk. Araştırma yapıyoruz. Böyle bir yatırıma, arıtma tesisine gerek yok" diyerek İstanbul'u bu mali yükten kurtardı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 6 Kasım 2019 - İstanbul


Göreve geldiği ilk günden bu yana, gereksiz tüm harcamaların durdurulması ve tasarruf yapılması talimatını veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'nin ihale sürecine getirilen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili de kapsamlı bir inceleme yaptırdı. 

Araştırmalar sonucunda, Eyüp Silahtarağa'da yer alan ve  içerisinde İGDAŞ Genel Müdürlüğü ile sosyal tesislerin de bulunduğu alanda kurulması planlanan arıtma tesisi yatırımının gerekli olmadığına karar verildi. 


1,5 Milyar TL'lik Tasarruf 

Konuyla ilgili incelemelerini tamamlayan İSKİ uzmanları, bölgenin atık suyunun, mevcutta işleyen Silahtarağa terfi merkezi, Yenikapı ve Baltalimanı atık su arıtma tesislerinde arıtıldığını belirttiler. Uzmanlar, söz konusu tesislerin daha fazla atık su gelse dahi, arıtabilecek kapasiteye sahip olduğunu ifade ederek, Haliç’e hali hazırda atık su girişinin olmadığını da tespit ettiler. Bu verilerler doğrultusunda,  tesisinin yapılmasına gerek olmadığına karar verildi. Böylece, 1,5 Milyar TL'lik tasarruf sağlandı. 

Silahtarağa Arıtma Tesisi'nin "Temel Atmama" Programı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla, 7 Kasım'da İGDAŞ Genel Müdürlük Binasının bulunduğu alanda yapılacak. 

PROGRAM BİLGİSİ Program tarihi: 7 Kasım 2019

Saat: 12.00

Adres: İGDAŞ Genel Müdürlük Girişi Kazım Karabekir Cad. No:4 Alibeyköy-İstanbul

YORUMLAR

  • 0 Yorum