Sokağa çıkma yasağına nasıl hazırlanmalı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 17-19 Nisan tarihlerinde bir kez daha hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Emlak Yönetim A.Ş. vatandaşa Sokağa çıkma yasağına nasıl hazırlanmalı sorusunun yanıtını verdi.

Sokağa çıkma yasağına nasıl hazırlanmalı?
Editör: Hakan A.
15 Nisan 2020 - 12:53
Koronavirüs tedbirleri kapsamında önümüzdeki hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Peki sokağa çıkma yasağına nasıl hazırlanmalı?


Uzmanlar, vatandaşların sokağa çıkma yasağından birkaç gün önce temel ihtiyaçlarını tedarik etmeleri gerektiğini söylüyor.

Bakkal, market vb. alanlarda temas riskinin bulunduğunu, bu yüzden ihtiyaçların karşılanmasının son güne bırakılmaması, vatandaşların temel gıda maddeleri, içme suyu, çocuk bezi ve mama ihtiyaçlarını sokağa çıkma yasağından birkaç gün önceden tedarik etmeleri öneriliyor.

Alışverişe çıkmayı minimuma indirmenin riski azaltacağı, iki sefer yerine tek seferde alışverişin yapılmasının daha güvenli olacağı belirtiliyor.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Vatandaşların hükümetin sosyal mesafe yönergelerine uyarak dışarı çıktıklarında maske takmaları ve diğerleriyle arasında en az iki metre olduğundan emin olması da önem taşıyor. Bu tavsiye hem mağaza içinde hem de dışarıda sıraya girmeyi gerektiren bütün kamusal alanlar için geçerli.

Vatandaşların süpermarkete gitmeden önce ve süpermarketten döndükten sonra ellerini yıkamaları, alışveriş arabaları, sepetleri, paketler ve ürünlere temas ettikten sonra yüzlerine dokunmaktan sakınmaları ve mümkün olduğunca temassız ödeme yöntemlerini kullanmaları öneriliyor.

Markete gitmek için marketin kalabalık olmadığı saatleri tercih etmek gerekiyor. Virüs esas olarak diğer bireylerle yakın temas yoluyla bulaştığı için sosyal mesafeyi arttırmak, virüse yakalanma riskini düşürecektir.

Markette yürürken, mümkün olduğunca az şeye dokunulması, ağza, göze ve burna dokunmaktan kaçınılması ve ödeme yapıldıktan sonra el dezenfektanı kullanılması öneriliyor. Eldiven takılacaksa alışveriş bittikten sonra eldivenin kurallara uygun olarak çıkarılması ve çöp kutusuna atılması gerekiyor.
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum