Son Dakika: Bakan Albayrak'tan küçük işletmelere cirolarına göre KGF destekli mikro kredi müjdesi

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, işletmelere cirolarına göre en az 50 Bin TL'den başlayan mikro kredi desteği verecek. KGF destekli mikro kredi için 3 Kamu bankasının şartları neler, esnafa, kobilere, işletmelere ne kadar mikro kredi desteği verilecek?

Son Dakika: Bakan Albayrak'tan küçük işletmelere cirolarına göre KGF destekli mikro kredi müjdesi
Editör: Hakan A.
26 Ekim 2020 - 16:17 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 22:17
Türkiye'de ekonomik normalleşme için hükümet destekli krediler verilmeye devam ederken, günün sond akika kredi müjdesi haberi Bakan Albayrak'tan geldi. KGF destekli mikro krediler Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılmaya başlandı. Peki hangi şartlarla esnafa, kobiye, küçük işletmelere mikro kredi verilecek?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Ekim 2020 - İstanbul


Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'tan son dakika yeni kredi desteği açıklaması geldi. Milyonlarca işletmeye mikro kredi desteği sunulmaya başlandığını açıklayan Bakan Albayrak, kamu bankalarının KGF destekli, cirolara göre mikro kredi sağlamaya başladığını müjdeledi.

Konuyla alakalı sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Albayrak, 'Mikro İşletmeler Destek Paketi

Pandemi döneminde işletmecilerimizi, KOBİ'lerimizi, sanayicimizi yalnız bırakmayan kamu bankalarımızdan vatandaşımıza bir destek daha! KOBİ'lerimizin ve esnafımızın yanındayız. Mikro İşletmeler Destek Paketi milletimizin hizmetinde.' dedi.

Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılaması böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedeflendi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 

1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak. 

Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10'u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90'lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum