Son dakika: BKM’den kredi kartları uyarısı!!!

Son dakika: BKM'den kredi kartları uyarısı!!!

Kredi kartı kullanacaksanız dikkat! Kurban bayramında kredi kartı veya banka kartı kullanıcıları için Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından son dakika dikkatli olunması gerektiği uyarısı yapıldı.

29 Ağustos 2017 - 15:44

Bankalararası Kart Merkezi'nce (BKM) son dakika uyarısı dikkat çekti! Kurban Bayramı'nın yaklaşıyor olması ve tatilcilerin çeşitli yerlerde harcama yaparken alışverişlerinde kredi kartı veya banka kartı kullananlara uyarı yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Ağustos 2017 - İstanbul

Türkiye tatilde... Yaklaşan Kurban Bayramı ve öncesinde tatillerinde doyasıya alışveriş yapacaklar için uyarılar gecikmedi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından son dakika uyarı ve önemli hatırlatmalarla tüketici bilinçlendirilmeye çalışılıyor.

Peki alışverişlerde tüketiciler kart kullanımında nelere dikkat edecekler? Başlarına ve hesaplarına bir şey gelmemesi için ne yapmalılar? İşte BKM tarafından yapılan son dakika önemli uyarılar emlakpencerem.com farkıyla haberimizde.

BKM tarafından gündeme düşen ve tüketicilerin uyması gereken ve dikkat etmeleri gereken durumların en başında, Kartınızı ödeme yapmak için verdiğinizde POS cihazı dışında başka bir cihazdan geçirilmediğinden, ödeme yaptıktan sonra kartı geri aldığınızdan ve kart numaranızın not edilmediğinden emin olmaları gertektiği. Göz kararıyla pos cihazından çekim yapan iş yerlerinden gözünüzün önünde işlem yapmalarını isteyebilirsiniz.

Bankmatik olarak bilinen ATM cihazları ise büyük önem taşıyor. Son yıllarda artan kart kopyalama tekniklerinde en çok ATM fareleri tarafından kullanılan düzenekler yüzünden kart kullanıcıları büyük zarara uğratılıyor. Bu bakımdan öncelikle kartı  yerleştireceğiniz ATM makinasının haznelerini elinizle kontrol etmeniz gerekiyor. Oynayan veya değiştirilmiş bir haznede kartınız kolaylıkla kopyalanabiliyor. ATM’lerde işlem yaparken tanımadığınız kişilerden yardım almayın, işlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız derhal bankanıza haber vererek güvenliğinizi alabilirsiniz. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmamanız ise ikinci büyük dikkat edilmesi gerekenler listesinde.

İnternet üzerinden yapılan ve kart kullanılan alışverişlere de tüketicilerin büyük dikkat göstermesi gereken alışverişlerden biri. Alışveriş tercihlerinizi mutlaka bilinir ve güvenilir siteler üzerinden yapılması gerekiyor. Böylece bilinmedik, 3-5 lira daha ucuz ama dolandırıcı olup olmadığını bilmediğiniz internet sitelerinden alışveriş yapılmaması konusunda sıkça uyarılar yapılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..