Son dakika İstanbul haberi: Mahmutbey gişeleri serbest geçişleri

Son dakika İstanbul haberi: Mahmutbey gişeleri serbest geçişleri

İstanbul'dan çıkış noktası Mahmutbey gişeleri serbest geçişleri yapım çalışmaları ne durumda, geçişler ne zaman başlıyor, serbest geçiş sistemi başlıyor? İşte Mahmutbey'de son durum.

20 Kasım 2016 - 07:59

İstanbul trafiğinin kabus noktalarından biri olarak anılmaya başlanan Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi çalışmalarında sona gelindi.

Yüz binlerce İstanbullu tarafından her gün kullanılan ama tam bir trafik kaosunun yaşandığı, sinirlerin gerildiği önemli giriş çıkış noktalarının başında gelen Mahmutbey gişelerinde gerçekleştirilen serbest geçiş sistemi çalışmalarında geri sayım başladı.

İstanbul'dan Trakya ve Avrupa geçişini sağlayan şehrin önemli kesişme noktası Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi kısa bir süre içerisinde başlayacak.

İşe gidiş ve gelişlerde özellikle sabah ve akşam saatlerinde gişelerde yaşanan birikmeler nedeniyle oluşan uzun uzun kuyruklar nihayet kıa süre içerisinde kaybolacak.

Konuya ilişkin son dakika açıklamasıdna bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın Mahmutbey serbest geçiş sistemi yapımı çalışmaları hakkında en net bilgiyi verdi. Mahmeytbey gişelerinde bugün itibariyle HGS ve OGS gişeleri kaldırılarak, ortak ödeme sistemine başlanacağını açıklayan Bakan Arslan, "Araçlar bekleme yapmaksızın yoluna devam edebilecek. Elektronik okuyucular aracılığıyla yapılacak geçişlerde, aynı şeridi hem OGS hem de HGS takan araçlar kullanabilecek." dedi.

 Bakan Arslan, gişelere gelen araçların yavaşlama ve şerit değiştirme nedeniyle trafik akışını yavaşlattığını, yeni uygulamayla trafiğin yüzde 30 azalma yaşanacağını vurgulamış, Mahmutbey gişelerde serbest geçiş sistemi Boğaz köprülerinde de başlatılacağının altını çizmişti. 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma kapsamında, ilk olarak serbest geçiş kameraları kurularak hizmete alınacağı, Çamlıca ve Mahmutbey gişeleri ile, 15 Temmuz Şehitler ve FSM köprülerindeki bariyerlerin yıkım çalışmaları aynı anda yürütüleceği ifade edilmişti.

Yaklaşık son 2 aydır bölgede geçiş sistemi nedeniyle trafik yoğun zamanlarda neredeyse durma noktasına kadar geliyordu. Uzun kuyruklar oluşuyor, İstanbullu trafikte adeta felç geçiriyordu. Yeni sistemin ne kadar faydalı olacağı ise şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..