Son Dakika: Kadir Topbaş Başkanlık görevinden istifa etti !!!

Son Dakika: Kadir Topbaş Başkanlık görevinden istifa etti !!!

Gecenin son dakika flaş haberi.... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş istifa ederek görevden ayrıldı. Topbaş, İstifa öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı.

22 Eylül 2017 - 19:34

İsitfası beklenen ve son günlerde sıkça konuşulan konulardan biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden son dakika istifa haberi geldi. Türkiye'nin can damarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) istifa depremi yaşanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Kadir Topbaş görevinbden istifa ettiğini duyurdu.  

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 22 Eylül  2017 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uzun süredir oturduğu Başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Açıklama canlı yayınlarla Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Kısa bir konuşma gerçekleştiren Topbaş, "13 yıldır yürüttüğüm Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum" dedi.

15 Temmuz ve Damat hadisesi

1945 yılında Artvin Yusufeli doğumlu olan Kadir Topbaş, 2004 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık görevini yürütüyordu. 15 Temmuz Kalleş darbe girişlimi sonrasında FETÖ bağlantısı iddiasıyla sıkça haberlere konu olan Topbaş'ın FETÖ'den tutuklanan damadı nedeniyle sıkça eleştirildi. Topbaş, Damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilşmesi sonrasında adeta topa tutulmuştu. 15 Temmuz Hain Darbe girişimi esnasında ABD'de bulunan Topbaş, döndüğünde ise bazı isimlerin görevine son vermişti. Kadir Topbaş 2019 Nisan ayı seçimlerinde yeniden başkan adayı olmayacağını ifade etmişti. Parti içerisinde süreç sonrası Topbaş'a karşı ciddi bir muhalefet oluştuğu ve bu sayının giderek arttığı biliniyordu. Sesler ise istifa etsin şeklindeydi.

Canlı yayında duygusal veda

Gün sonu itibariyle kamuoyuna canlı yayınlarla duyurulan istifa haberi öncesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Topbaş'ın istifası büyük yankı uyanbdırırken, tüm Tv'ler haberi ilk sıradan ve canlı yayınla duyurdu. Duygusal bir konuşma ile Topbaş görevi bıraktığını açıkladı. Topbaş açıklamasında, "Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem. Asla etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki belediye başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim. Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin bir üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 13 yıldır Başkanlık görevi boyunca borçlu bir belediye bırakmadığını ifade eden Topbaş, pek çok önemli projeye imza attı. Şehrin metro ağı onun zamanında büyüdü. Bunun dışında Belediye projelerinin neredeyse tamamında imzası bulunuyordu. 

Son olarak Belediye Meclisi'nde veto ettiği karar aynı şekilde meclisten geçmesinden hemen sonra istifa sesleri kulislerde sıkça konuşulmuştu. Olaylar sonrasında ise istifa kararı aldığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretini tamamlayarak ülkeye dönmesini beklediği gelen bilgiler arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönmesiyle birlikte Kadir Topbaş'ın istifa kararını konuştuğu ifade ediliyor.

Kadir Topbaş'ın yerine kim başkan olacak?

İstanbul'un yeni belediye başkanı kim olacak sorusu ise şu sıralar kulislerde en fazla konuşulan konular arasında. Şimdiden Topbaş sonrası oluşumun hesaplarının yapıldığı, pek çok meclis üyesi, AK Partili Belediye Başkanlarının adı konuşuluyor. Henüz isimler netleşmese de, Bazı isimlerin ön planda olduğu gelen son dakika haberleri arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..