Son Dakika: Kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik kritik düzenleme

Thodex ve diğer kripto para borsalarında yaşanan vurgunlar sonrasında adım adım yeni yönetmelik ve düzenlemeler yapılmaya başlanıyor. Kripto paralara ilişkin varlık hizmet sağlayıcılar başta olmak üzere tasarruf finansman şirketleri, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesiyle ilgili yönetmelik kapsamına alındı.

Son Dakika: Kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik kritik düzenleme
Editör: Hakan A.
01 Mayıs 2021 - 03:45 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 17:30
Türk kripto para borsalarında patlak veren vurgun sonrasında yeni düzenlemeler ile alakalı ilk sinyaller Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından verilmişti. Bu kapsamda yapılan son dakika düzenlemesi ile Kripto varlık hizmet sağlayıcılar ile tasarruf finansman şirketleri, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesiyle ilgili yönetmelik kapsamına alınmış oldu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 1 Mayıs 2021 - İstanbul


Thodex ile başlayan sonrasında ise adeta yaprak dökümü gibi devam eden kripto para borsalarında yaşanan büyük vurgun ile devlet resmen kriptoya el attı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan "Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 3941)" hakkında ayrıntılar belli oldu.

2021 Mayıs'ta işyeri ve konut kira artışı hesaplama nasıl yapılır?


Milyonlarca kripto para yatırımcısını yakından ilgilendiren kritik adım ile birlikte Türk kripto para borsaları ile alakalı yeni bir adım atılmış oldu. Atılan bu adımla birlikte kripto varlık hizmet sağlayıcıları, "Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler" kapsamına alınmış oldu.

Kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik kritik düzenleme

MERKEZ BANKASI HANGİ ADIMLARI ATACAK?


Diğer taraftan başta yatırımcı olmak üzere, kripto para varlıkları ile alakalı hizmet veren borsalar, platformlar için şüphesiz en önemli adımı atacak olan Merkez Bankası'nın düzenlemesi merakla bekleniyor. Henüz açıklanalı bir hafta olan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ilk sinyallerini verdiği düzenleme, başta kripto para borsaları olmak üzere, yatırımcı için önemli değişikliklerin içermesi bekleniyor. Hazırlıkların ve araştırmaların sürdüğü düzenleme önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulması planlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum