Son dakika: Merkez Bankası faiz artırmadı

Ekonomi çevrelerinin merakla beklediği, yakından takip ettiği Merkez Bankası faiz kararını az önce açıkladı. Merkez faiz artırımına gitmezken 25 Ekim 2018 Tarihli PPK Kararı: Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu.

Son dakika: Merkez Bankası faiz artırmadı
Editor: Hakan A.
25 Ekim 2018 - 14:35

Ekonomide yaşanan son dakika gelişmelerinden Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merke faiz artırımına gitmedi... Ekonomi çevrelerince beklenen faiz artırım baskısı Merkez'den karşılık görmedi...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 25 Ekim 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Toplantısı sona erdi. Toplantıdan faiz artırımı çıkmadı. 

Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 seviyesinde kalmasını sağladı. Son olarak 13 Eylül tarihinde PPK kararı ile Merkez Bankası faizlerde 625 baz puan artışı yapmış ve aizler 17,75’ten yüzde 24 seviyesine getirilmişti.

 PPK toplantısı kapsamında alınan karar Merkez Bankası tarafından açıklandı.

Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum