SPK sosyal medya üzerinden yapılan Piyasa Dolandırıcılığı hakkında uyardı

Sermaye Piyasası Kurulu, özellikle sosyal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yapılmaya çalışılan Piyasa Dolandırıcılığı hakkında uyarıda bulundu.

SPK sosyal medya üzerinden yapılan Piyasa Dolandırıcılığı hakkında uyardı
Editör: Hakan A.
07 Şubat 2020 - 14:45

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sosyal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden dolandırıcılık yapıldığına ilişkin tespitlere dair açıklamada bulundu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 7 Şubat 2020 - İstanbul


Kurulumuzca yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde, son dönemde sosyal medya mecralarında oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden, aralarında haklarında daha önce Kurulumuz tarafından suç duyurusunda bulunulmuş kişilerin de bulunduğu, Kurulumuzca verilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişi veya kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı görülmektedir.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinde işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçları düzenlenmiştir. Söz konusu suçları işleyen kişilerin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır.Herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçe olmaksızın tamamıyla yatırımcılarımızın aldatılmasına ve mağdur edilmesine zemin hazırlayan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli incelemeler tamamlanarak, hukuki işlemlere başlanacaktır. Bu çerçevede, yatırımcılarımızın herhangi bir hak kaybına ve mağduriyete uğramamasını teminen ve söz konusu kişilerle birlikte hareket etmenin “Piyasa Dolandırıcılığı” suçu kapsamında değerlendirilebileceği göz önünde bulundurularak, bu nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum