Star Rafinerisi 19 Ekim'de açılıyor

Türkiye'nin cari açığına ilaç olacak İzmir Aliağa'da Socar tarafından hayata geçirilen Star Rafinerisi için geri sayım başladı. Açılışına kısa bir süre kala Star Rafinerisine ilişkin ilginç bilgiler dikkat çekti.

Star Rafinerisi 19 Ekim'de açılıyor
Editor: Hakan A.
13 Ekim 2018 - 07:19

Ham petrolün işlenmesi adına Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olarak dikkat çeken İzmir Aliağa'da inşaa edilen dev tesis için geri sayım başladı. İşletmeye geçildiğinde Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri olan cari açığın en önemli ilaçlarından birisi olacak Star Rafinerisi 19 Ekim tarihinde hizmete girecek.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 13 Ekim 2018 - İstanbul


İzmir'in Aliağa ilçesinde inşaa edilen dev rafineri Türkiye için oldukça büüyk bir öneme sahip. Yıllardır ham petrol işleyemeyen Türkiye için bir ilk gerçekleşecek. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi-SOCAR'ın Türkiye yatırımları içinde önemli paya sahip rafineri, 19 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımının öngörüldüğü törenle hizmete açılacak. 

İzmir'de PETKİM kampüsünün yanıbaşında Aliağa'da 2011 yılında inşaat çalışması başltılan Star Rafinerisi inşaatı, 2 bin 860 dönüm büyüklüğünde olan, 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesi büyüklüğünde. Toplam yatırım tutarının 6.3 milyar doları aşan dev Rafineri, 19 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Tesisin faaliyete geçirilmesiyle birlikte istihdamın 100 Bin kişiyi aşacağı kaydedildi.

Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli tesis, zorlu coğrafi yapı nedeniyle 3 teras üzerine kuruldu. Yapımında 17 milyon metreküplük hafriyat çalışmasının yapıldığı rafineride 250 bin ton ile yaklaşık 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik, 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye'yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kablo kullanıldı.

Deneme ve test üretimi süreci devam eden tesisin ocak ayı itibarıyla 10 milyon tonluk kapasiteye çıkacağını, PETKİM'in önde gelen ham maddeleri olan NAFTA, reformat ve karışım ksilen ihtiyacının tamamını karşılayacağı bildirildi.