Stok eriten düşük faizli kredi dönemi sona erdi

Konut sektöründe şişen stoklar düşük faizli konut kredi faiz oranları sayesinde hızla eridi. Son 3 ayda yapılan konut satışlarında yüzde 60 oranında konut kredisi kullanımı var. Yıllardır satılamayan evler bir anda fiyatları arttırılarak satıldı.

Stok eriten düşük faizli kredi dönemi sona erdi
Editör: Hakan A.
06 Eylül 2020 - 09:10 - Güncelleme: 06 Eylül 2020 - 09:13
Konut satışlarında büyük talep patlaması yaşanırken, talebin yüzde 60'ından fazla konut kredisi kullanımı ile karşılandı. Koronavirüs salgını sonrası normalleşme konuta yaradı. Son iki yıllık konut stoğunda büyük erime yaşandı. Cumhuriyet tarihinin en yoğun konut satışının yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Stok eriten düşük faizli kredi dönemi sona erdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Eylül 2020 - İstanbul


Ev sahibi olmak isteyen vatandaş projelere ve bankalara eş zamanlı koşarak almak istediği daire için kredi peşinde koşu. Düşük faizli konut kredisi imkanı ile projelerde stoklar hızla eridi. 0,64 faiz oranı ile kredi kullanan vatandaş yeni evini alırken, faizlerin yükselmesiyle birlikte tereddüt ederek bekleyen, kredi alamayan vatandaş için konut fırsatı kaçtı.

0.,64 faiz fırsatı sona erdi

Temmuz ayı ile birlikte kaçan fırsat oranı 0,64 ve 180 ay vade seçeneği sonrası piyasalarda durulma başladı. İnşaat firmaları son 5 yılda oluşan stok evlerin satışını 5'er, 10'ar satarken, aniden kredi faizlerinin artması ile sektörde durgunluk başladı. Ev hayali ile kredi araştırması yapan, elindeki birikimi yükseltmek isteyen veya uygun bir konut bulamayan vatandaş ise bir anda çıkmaza girdi. Ev almalı mı, beklemeli mi, konut fiyatları düşer mi, kredi faizleri yeniden iner mi soruları ile tereddüt yaşayan vatandaş talebini beklemeye aldı.

Yeni projeler yolda

Yoğun bir taleple karşılaşan ve stoklarını eriten inşaat sektörü temsilcileri, yeni proje arayışında. Bazı firmalar 2020 ve 2021 planlamalarını arsa stokları ile projeye dönüştürmek için çalışırken, sınırlıda olsa 3-5 proje bu dönemde lansman yaparak topraktan konut satışına başladı.

Kredi faizleri düşer mi?

Tarihin en dip seviyeleri ile konut satışlarında patlamaya neden olan faiz oranlarının yükselmesi ile piyasalarda konut satışlarında durağan döneme girildi. Vatandaş kredi faizlerinin düşüp düşmeyeceğini merak ederken, uzmanlar yakın zamanda bir faiz indirimi beklemiyor. Bankalar, koronavirüs salgını boyunca en düşük seviyelerde kullandırdıkları kredilerde faizleri hemen her sektör için yükseltmiş durumda. Ortalama 0,99 ve 1,09 ile 1,30 faiz oranları ile konut kredisi faizi uygulayan bankalar, kredi kullanım şartlarını da değiştirdi.

Konut fiyatları düşer mi?

Artan konut talebi sonrası eriyen stoklar ile birlikte faizlerdeki yükseliş talebi azalttı. 500 Bin TL olan bir ev  yüksek taleple birlikte 600-650 BİN TL'ye yükselirken, faiz artışları sonrası fiyatlarda gerileme yaşanmadı. Sektör temsilcileri ile piyasanın uzmanları konut fiyatlarında bir müddet daha yükselen rakamların kalacağı görüşünde. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum