Şubat ayında konut kira artışı hangi oranla uygulanacak?

TÜFE metodu ile konut kira artışı oranı hesaplaması yapılmaya başlandı. Peki 2019 Şubat ayında kira sözleşmelerine hangi oranla, ne kadar kira artışı uygulanacak? Merak edenler için şubat kira artışı hesaplaması...

Şubat ayında konut kira artışı hangi oranla uygulanacak?
Editör: Hakan A.
03 Şubat 2019 - 08:03 - Güncelleme: 03 Şubat 2019 - 08:06

Ev sahipleri ile kiracıların bekledikleri Şubat ayına ilişkin kira artışları yarın belirlenecek. Konut kira zammı yapacaklar Şubat ayı verilerini beklemeye başladılar. TÜFE oranları ile konut kiralarına artış yapacak ev sahipleri yarın açıklanacak yılın ilk verilerini bekliyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Şubat 2019 - İstanbul


Her ayın başında en fazla merak edilen ekonomik gelişmelerden biri olan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. 2019 yılının ilk enflasyon verileri, Ocak ayı enflasyon rakamları yarın 4 Ocak Pazartesi sabahı açıklanacak.

20 Milyondan fazla ev sahibi ve kiracı için konut kira artışı oranı hesaplamasında yeni bir aya girildi. 2019 yılı Şubat ayında konutlara yapılacak kira zam oranları TÜİK tarafından açıklanacak 2019 yılı Ocak ayı enflasyon rakamları ile netleşmiş olacak. Geçtiğimiz yıl oldukça yüksek gelen enflasyon rakamları ile vatandaşın cebine ateş düşüren kira zamları nedeniyle yeni yıl ile birlikte TÜFE metodunun uygulanmasına başlandı. Vatandaşlar ev kiralarını TÜFE oranı hesaplamasıyla yapmaya başladı. Ocak ayı sonu itibariyle ilk kez kira artışları TÜFE metoduyla resmi olarak kira kontratlarına yazılmaya başlandı. Şimdi Şubat ayında yapılacak kira zam oranları da TÜİK'in açıklayacağı enflasyon rakamları ile 2019 yılında ikinci defa konut kiralarına zam olarak uygulanacak.kira artişi şubat 2019

Şubat ayında kira artışı TÜFE ile nasıl yapılacak?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon rakamları 4 Şubat tarihinde açıklanacak. TÜFE verilerinin belli olmasıyla birlikte Ocak ayı enflasyonu açıklanmış olacak. Yılın 12 aylık TÜFE rakamlarının ortalaması ile Şubat ayında kira sözleşmelerinde konut kira artışı rakamları beli,rlenerek yazılacak.

Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi? sorusunun yanıtını verdi. İzlemek için tıklayın(Hatice Kolçak YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.)

Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi?

Ocak ayında TÜFE rakamı ne kadar geldi?

Geçtiğimiz ay Ocak ayında yapılan kira zamları kontratarda yerini alırken, Yİ-ÜFE'den yüzde 10 daha az kira artışı oranı belirlendi. 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarının uygulandığı 2019 yılı Ocak ayında TÜFE verilerine göre yüzde 16.33 oranında bir kira artışı kontratlara yazılmış oldu. Hesaplaması ise şöyle yapıldı:

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE Aralık 2018 rakamlarına göre hesaplama Ocak 2019 kira artışı rakamı)


TÜFE'de (2003=100) 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,40 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %20,30, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,30 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,33 artış gerçekleşti.

İş yeri kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?

2019 yılında iş yerleri için yapılacak kira artışını  merak eden vatandaşlar için işte ayrıntılar. Hatice Kolçak 2019 yılı iş yeri kira artış oranı ayrıntılarını anlattığı videosunda zam oranlarını, artışın nasıl yapılacağını anlattı.
Videoyu izlemek için tıklayın.


hatice kolçak iş yeri kira artışını anlatıyor


YORUMLAR

  • 0 Yorum