Sumak nasıl bir şey, yenir mi, içilir mi?

Sosyal medya üzerinden bir anda yayılan ve gündem olan Sumak nasıl bir şey? Sumak nedir, nerede yetişir, faydaları ve koronavirüs için kim tarafından, neden önerildi? Sumak ile alakalı son bilgiler...

Sumak nasıl bir şey, yenir mi, içilir mi?
Editör: Hakan A.
26 Mart 2020 - 16:21
Sumak ve koronavirüs... Evet yanlış duymadınız. Şu sıralar Sosyal medya üzerinden yürüyor Sumak. Bir bardak sıcak su içine bir tutam Sumak atın için. Zararı yok. Faydası illaki vardır... Peki nedir bu Sumak, nerede ve nasıl yetişir, hangi faydaları insana sunar? Koronavirüs ile nasıl bir bağı var? Merak edilen soruları gündeme geldiği için bizlerde araştırdık...

Emlak Pencerem / Nedir? - 26 Mart 2020 - İstanbul


Halk arasında tabiri şu sıralar sosyal medya ile harekete geçti ve Sumak bir anda en tanınan her eve girmeye aday bir bitki olmuş durumda. Bir anda ortaya çıkan ve Peygamber efendimizi rüyasında gördüğünü iddia ederek hızla yayılan o kadının tarifi rüyada Hz. Muhammed (A.S) tarafından koronavirüs salgını için verilmiş. 

Hızla yayılan bu iddia yalan, doğru bilinmez. Bilinenler ise ortada. Küresel boyutta ilerleyen, Dünya genelinde pek çok ülke Sağlık Çalışanı, Bilim insanları çare arıyor. Türkiye'de çok sayıda sağlık alanında hizmet veren, bilim adamları geceli gündüzlü araştırmalar yapıyor. Aşılar geliştiriliyor... Sonuç yakın gibi görünürken, bir rüya ile başlayan Sumak hadisesi şu sıralar ülkeyi meşgul ediyor. 

Vatandaş söylentileri hızla yayarken, uygulamalı olarak bizzat test etmekten geri durmuyor. Sumak çayı tarifi ise en popüler olanı... Vatandaş hemen aktarlara koştu ve Sumak aldı. İnternet başına geçerek Sumak çayı nasıl yapılır açıklamaları, videoları izledi ve afiyetle içmeye başladı. Kimi tarafından garip karşılanan bu durum, pek çok insan tarafından gayet normal karşılanmış. Anlaşılan o ki tarifleri uygulayanların sayısı son derece fazla görünüyor...

Umarız şifa olur herkese...

Sumak nasıl bir şey?

Çalı görünümüne sahip meyveli bir bitki türü olan Sumak, Türkiye'de bolca yetişiyor. Türkiye 'nin Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgeleri özellikle dağlık alanlarında neredeyse her adım başı yetişiyor. Sumak ağacından yetişen meyveler ise Temmuz ve Ağustos aylarında hasat olgunluğuna ulaşarak toplanır.

sumak

Sumağın Faydaları

Sumak antioksidan özellikli çeşitli bileşikler bakımından zengin bir baharat olup vücutta kanser, felç ve kalp krizi gibi hastalıklara yol açan serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır. Yapılan bir araştırmada sumağı her gün düzenli tüketen diyabetlilerde kalp hastalıkları riskinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca sumakta bulunan antioksidanları yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

Sumak kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Obezlerle yapılan bir denemede sumak tüketimi sonucunda kan trigliserit, LDL ve toplam kolesterol seviyelerinin kayda değer bir şekilde azaldığı bulunmuştur.

Yapılan çalışmalar sumak tüketiminin kan şeker seviyesinin düzenlenmesine ve insülün direncinin önlenmesine destek olduğunu ortaya koymuştur.

Sumak halk hekimliğinde hazmı kolaylaştırması ve iştah açması için kullanılır.

Kaynak: https://ansiklopedi.halisinden.com/Sumak

En bilinen Sumak kullanımı tarifleri arasında neler var?

Bazı vatandaşlar salatada kullanıyor. Bir müddet sıcak suda bekletilen Sumak salatalarda kullanılabiliyor.

Zeytin Yağlı Dolma yapılırken Sumak kullanılıyor.

Sumak lezzeti kadar sağlığa olan faydalarıyla da ön plana çıkar
İçinde yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan bulunur.
Kansere karşı korur
Sindirim sistemini düzenler. Hazımsızlığı giderir.
Mide problemlerini iyileştirir.
 

Sumağın Besin Değeri

100 gr Sumak içindekiler:

Besin ÖğesiMiktar
Enerji281 kcal
Karbonhidrat48 gr
Yağ14,40 gr
Protein13,30 gr
Diyet Lifi34,80 gr
VitaminA, C, Folik asit
MineralDemir
 

Sumak Nasıl Kullanılır

Sumağın kullanımı: Sumak en yaygın baharat olarak kullanılmaktadır. Sumak bitkisinin kırmızımsı meyveleri toplanarak kurutulur ve tuz ile öğütüldükten sonra yemek ve salatalara ekşilik ve lezzet vermek için kullanılır. Hazımsızlık problemlerine karşı sumaktan hazırlanan bitkisel çaydan faydalanılır. Gıda endüstrisi haricinde de sumaktan faydalanılmaktadır. Boyacı sumağının yaprakları ishal ve kan kesici özellik gösterdiğinden eczacılık sektöründe kullanılırken, meyveleri tekstil sektöründe kumaş ve derilerin sarı renge boyanmasında kullanılır. [3]


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum