Süper Ay bekleyenler dikkat! Sadece saatler kaldı

Süper Ay bekleyenler dikkat! Sadece saatler kaldı

Süper Ay için saatler kalırken ömür bir daha izlemeye yetmeyebilir... Dünya üzerinde bir daha izlenmesi sadece 18 yıl sonra olacak! Süper Ay için Pazartesi gününe dikkat! 2034 yılına kadar böyle bir gökyüzü olayı yok!

14 Kasım 2016 - 07:55

Dünya bugün gerçekleşecek Süper Ay adı verilen ayın dolunay yüzü normalinden 14 kat daha büyük görüntülenecek. Dünyadan büyük bir seyir keyfiyle milyonlarca insan bu eşsiz güzelliği bu gece itibariyle gözlemleyecek.

Dünya üzerinde milyarlarca insan bu güzel manzarayı bekliyor. Bu gece 14 Kasım gecesi, Türkiye saatiyle 4.30 sularında (GMT 1.30) Güneş ve Ay tam hizalı olacak; ondan sadece iki saat önce 2.30'da (GMT 11.30) da Ay Dünya'ya en yakın noktada olacak, 356.500 km kadar. Bu iki saatlik kısa süre nedeniyle yirmibirinci yüzyılda Ay'ın en yakın olduğu tarih 14 Kasım olmuş olacak. Aynı görüntüyü, bu gece gökyüzünde ayın dünyadan oldukça büyük haliyle yansıyacağı bu önemli Süper Ay görüntüsünü bir kez daha izlemeye ömür yeter mi bilinmez ama , bir dahaki oluşum ise 2034'te olacak. Yani kim öle kim kala. Dünya gözüyle bugünü kaçırmayın deriz.

Konuya ilişkin NASA tarafından yapılan açıklamada ise, yaşanacak Süper Ay durumunun 2016'nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın da en yakın dolunayı olacağı, Ay’ın, 25 Kasım 2034'e kadar dünyaya bu yakınlığa gelmeyeceği ve dolunayın 68 yıl sonra ilk kez yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görüleceği konusunda bilgiler verildi. Uzman Bilim insanları ise 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü olacağının altını çiziyorlar.

Dünyadan muhteşem bir Süper Ay izlemek istiyorsanız bu gece gözünüz gökyüzünde olsun. Muhteşem dolunay, olduğundan ka be kat büyük gözlemlenebilecek. Süper Ay'ın izlenmesi için sadece saatler kaldı. Günbatımında en güzel haliyle Süper Ay muhteşem boyutlarıyla gözükecek.

Şimdi her kes bunu merak ediyor, bir birine soruyor "Süper Ay nedir?" Bu gece bu sorunun yanıtını çıplak gözle izlenebilen ayın olduğundan çok daha fazla büyük bir şekilde dünyadan izlenebilmesi olarak yorumnlanıyor. Literatürlerde ise Süper Ay tarifi, Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi belirmesi olayına verildiği ifade ediliyor.

Ay, Yerberi'de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte'de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..