Taksim AKM Binası temelleri atıldı! Ne zaman tamamlanacak?

Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binası temel atma töreni ile temelleri atıldı. Peki yeni AKM binası ne zaman hizmete girecek?

Taksim AKM Binası temelleri atıldı! Ne zaman tamamlanacak?
Editor: Hakan A.
10 Şubat 2019 - 13:23 - Güncelleme: 10 Şubat 2019 - 13:27

Milyonların merak ettiği AKM için büyük gün. Taksim AKM için tarihi bir gün yaşanırken  Beyoğlu Taksim'e şehrin en modern eseri olacak olan AKM'nin temelleri atıldı. Peki yeni Taksim AKM binası ne zaman hizmete girecek.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Şubat 2019 - İstanbul


İstanbul'un simge yapılarından biri için daha düğmeye basıldı. İstanbul'a kazandırılacak yeni kültür ve opera binası eseri için temel atma töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, çok sayıda siyasetçi ve İstanbullu'nun katılımı ile özel bir temel atma töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak olan yeni opera binasının temel atma töreni öncesi son hazırlıklar tamamlandı. Yıllardır yıkıldı, yıkılacak tartışmaları arasında AKM için tarihi bir gün yaşanıyor. Yeni AKM binası için temeller düzenlenenen  törenle atıldı. 6 Kasım 2017'de tanıtımı yapılan Atatürk Kültür Merkezi Binası'nın temelleri atılarak Ülkenin önemli kültür ve sanat alanında yeni bir adım atılmış olacak. 'Atatürk Kültür Merkezi'nin toplam yatırım bedeli 860 milyon lira olacak. 2 yıl sürecek inşaat çalaışmaları ile dev eserin tamamlanmasıyla birlikte açılışı gerçekleştirilecek. 

Eski bina İstanbul'un beklentilerine artık cevap veremediğini söyleyen Başkan Erdoğan, Tamiri ve güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan proje de dava konusu yapılarak engellendi. Türkiye’yi karanlığa mahkûm etmeye çalışanlara karşı, ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturma idealimizin sembolü bir eser inşa ediyoruz. Atatürk Kültür Merkezi, milletin değerleri ve kültürüyle kavgalı jakoben zihniyete karşı bir zafer anıtı olacaktır.” dedi.

yeni akm binası temel atma töreni,

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "İnşallah, yoğun bir mesaiyle çalışacak ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayacağız. Böylece tarih, medeniyet ve kültür başkenti İstanbul’umuzun şanına yakışır muhteşem bir eseri şehrimize kazandırmış olacağız. Eski yapının yıkılıp daha modern bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil, ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Bu sözde sanatseverlerin Gezi olayları sırasında neler yaptıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz. Ne yapacaktık, seyir mi edecektik? Oraya her türlü teröristlerin resimlerini astılar. Oraya her türlü teröristlerin resimlerini astılar. Sokaklarda terör estirirken bu kutlu şehrin duvarlarına 'Zulüm 1453'te başladı' yazarken eski metruk binayı bahane olarak kullandılar. Bu topraklarla tüm bağlarını koparmış sokak teröristlerine rağmen İstanbul'umuza yakışan bir eser kazandırmak için biz yolumuza devam ettik. 2 yılda inşallah burayı bitireceğiz. Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu eser aynı zamanda zamanda düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır. İstanbul kendini bu projede bulacaktır." diye konuştu.

taksim akm binası temel atma töreni

Tüm projelere karşı çıkan bir kesimin olduğunu ifade eden Erdoğan, "Türlü ithamlarla, bunlar yeterli olmayınca sokakları karıştırarak projeyi sabote etmeye çalıştılar, olmadık yalanlara başvurdular. Bu eser aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kasteden vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır. Sanat tahakküm kurmanın değil; demokrasinin, farklılıklara tahammül göstermenin, hoşgörünün aracıdır.  Sanat, insanlığın ortak medeniyet hazinesine katkı sunmak için vardır, bunun için yapılır. Sanatçının tek vazifesi insanları birbirine sevdirmek. Hemen her fırsatta sanatın birleştirici, bütünleştirici rolüne dikkat çekiyoruz. Sanata ve sanatçılarımıza ihtiyaç duydukları her türlü desteği vermeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bir müjde daha veriyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2007 yılından itibaren farklı kurumların yaptığı incelemeler, eski binanın artık kullanılamaz olduğunu ortaya koymuştu. Rami Kışlası'nı Türkiye'nin en büyük kütüphanesi yapıyoruz. Hedef 6 milyon ciltlik bir kütüphaneyi İstanbul'a kazandırmak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu hafta Meclis’te görüşülecek bir kanunla kitap ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulaması, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletiliyor. Daha açık bir ifadeyle artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak. Kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşülmesi uygulaması hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletiliyor. İstiyoruz ki kitap sevgisini daha da yayalım."

Reklam