Taksim Camisi, Erdoğan'ın bu işaretinden 27 yıl sonra yapılarak ibadete açıldı

İBB Başkanlığı döneminde Erdoğan tarafından 27 yıl önce işaret edilen Taksim Camisi bugün resmen ibadete açıldı. Merak edenler için işte Taksim Camii özellikleri.

Taksim Camisi, Erdoğan'ın bu işaretinden 27 yıl sonra yapılarak ibadete açıldı
Editör: Hakan A.
28 Mayıs 2021 - 16:02
Taksim'in kalbinde hayata geçirilen dev eser nihayet ibadete açıldı. Yıllardır milyonlarca insan tarafından beklenen Taksim Camii tamamlanarak bugün Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı. Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Taksim Camisi'nde ilk Cuma namazı eda edilmiş oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Mayıs 2021 - İstanbul


Türkiye için yeni bir dönüm noktası niteliğinde, 150 yıllık beklenen gün bugün. Ayasofya'nın ibadete açılmasının peşinden yıllardır beklenen Taksim Camisi resmi olarak ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla kılınan cuma namazıyla Taksim Camisi ibadete açıldı.

Türkiye'nin önemli bir kesimi tarafından istenen, belli bazı çevrelerin ise karşı çıktığı, planlamaları sonrasında yapımı öncesi Gezi parkı eylemlerinin meydana geldiği, her dönemde sert tartışmalara konu olan Taksim Camii tamamlanarak açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.


taksim camii içi

27 YIL ÖNCE ERDOĞAN İŞARET ETMİŞTİ

Bundan tam 27 yıl öncesinde dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeri işaret edilen ve aradan geçen yıllarda planlaması süren Taksim Camii'nde mutlu son bugün yaşandı. Temeli 17 Şubat 2017 tarihinde törenle atılan ve Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman imzası ile hayata geçirilen Taksim camisinde otopark, sergi alanı, konferans salonu aş evi ve Dijital İslam Kütüphanesi ile bölgeyi ziyaret edenlerin hizmetinde olacak. 

taksim camisini böyle işaret etmişti

 Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı üçgeninde bir odak noktası oluşturabildiğine dikkati çekilen projede, mühendislik olarak camide Türkiye'de ve dünyada sayılı uygulamalardan olan Top-Down yöntemi kullanıldı. Bu teknik sayesinde yapım esnasında derin kuyu kazısı yapılmadan, çevre bina ve yollara, meydana hiçbir zarar verilmeksizin inşaat süreci tamamlanmış oldu. 

4 BİN KİŞİ KAPASİTELİ

Milyonların merakla beklediği Taksim Camisinin açılmasıyla birlikte günün 5 vakti yerli ve yabancı turistler camide ibadet yapabilecekler. 4 Bin kişi aynı anda kalabalık Cuma ve cenza namazı günlerinde rahatlıkla saf tutabilecek. İbadet alanında 3 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği camide, dış avluda cenaze namazı kılabilecek kişi sayısı ise 2 bin 400. Kadınlar için 465 metrekarenin ayrıldığı camide, 620 kadın bir arada namaz kılabiliyor. 

taksim camisi

TAKSİM CAMİİ KUBBESİ

Merak edilen önemli konulardan biri ise caminin kubbesi oldu. Caminin hat yazıları ile Kubbede  yapılan hat yazılarının tamamı Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından yazıldı. Ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara suresinin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr suresinin 20-24. ayetleri yer alıyor.

taksim camisi kubbesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum