Tam 165 metre yüksekliğinde! İşte Türkiye'nin en yüksek köprüsü

Son yıllarda ulaştırma anlamında önemli köprü ve otoyol projelerine imza atan Türkiye'nin en yükseği olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü açılışı için geri sayım başladı.

Tam 165 metre yüksekliğinde! İşte Türkiye'nin en yüksek köprüsü
Editör: Hakan A.
09 Temmuz 2020 - 18:13
Dünya'nın önemli dev projelerini art arda hayata geçiren Türkiye, yeni bir köprünün açılışı için geri sayımda. 1998 yılında yapımına başlandığını ve 1 milyar 510 milyar liralık yatırımla tamamlan 165 metre olan yükseliği sayesinde Türkiye'nin en yüksek köprüsü olma özelliği taşıyacak Botan Çayı Beğendik Köprüsü açılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Temmuz 2020 - İstanbul


Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan 165 metre yükseğe inşaa edilen Botan Çayı Beğendik Köprüsü resmi olarak açılıyor.

Konuyla alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamada, Botan Çayı Beğendik Köprüsü için açılış çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Van’dan Siirt -Pervari arasındaki seyahat süresinin 5 saatten 2 saate düşecek olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü yerden 165 metre yükseklikte 450 metre uzunluğunda inşaa edildi.

 
Bakan Karaismailoğlu, '11 Temmuz’da hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak. Beğendik Köprüsü’nün 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde olduğunu belirtirken, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü.' dedi.

botan çayı beğendik köprüsü

Karaismailoğlu açıklamasında, 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanan Beğendik Köprüsü’nün 210 metre orta açıklığı ile Dengeli Konsol sistemiyle Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunun da altını çizdi.

beğendik köprüsü​​​​​​​

YORUMLAR

  • 0 Yorum