Tamer Özyurt: "Karar, konut ihracatını artıracak"

Tamer Özyurt, Türk vatandaşlığı için gayrimenkul yatırımında yapılan indirim düzenlemesi sonrasında “Karar, konut ihracatını artıracak” dedi.

Tamer Özyurt: "Karar, konut ihracatını artıracak"
Editör: Hakan A.
19 Eylül 2018 - 12:47

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe olumlu karşılanan Türk Vatandaşlığına geçiş için gayrimenkul alımında 250 bin dolar rakamına indirilmesine ilişkin düzenleme ile alakalı açıklamalar art arda geliyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Eylül 2018 - İstanbul

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Karar, konut ihracatını artıracak”

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışı Ocak-Temmuz 2018 döneminde yüzde 29,6'lık artışla 11 bin 321'den 14 bin 674'e yükseldi. 7 ayda yaşanan artışın ülke ekonomisine ciddi bir döviz getirisi sağladı. Bu da bize yabancıların Türkiye'den gayrimenkul alma eğilimini gösteriyor. Mütekabiliyet çerçevesinde bazı düzenlemeler yapıldı ancak bu rakamların daha da yukarıya çekilebilmesi için yatırımı teşvik edici ek düzenlemelere ihtiyaç duyuluyordu. Yeni kararla bu konuda bir adım daha atılmış oldu. Konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. Konuyu böyle değerlendirmek lazım. Üstelik yabancının aldığı konut ülkede kalıyor, başka bir yere gitmiyor. Yabancıya konut satarken hem döviz geliyor hem de konutu alanlar ülkemizde yaşıyor ve bir yandan da buradaki yaşamlarında alışverişlerini yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Yabancı yatırımcılara daha çok güven vermek ve onları koruyan kanun ve yönetmeliklerle daha fazla yatırımcı çekmeye çalışmak sektöre verilecek destekler arasında yer alıyor. 

Karar bu sabah yayımlandı. İlgili karar kapsamında ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz. 

250 Bin Dolar/TL karşılığı gayrimenkul sertifikası alana Türk Vatandaşlığı

YORUMLAR

  • 0 Yorum