Tamer Özyurt, konut kredisi destek paketini değerlendirdi

Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt, bugün açıklanan kredi destek paketine ilişkin, 'hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu.' dedi.

Tamer Özyurt, konut kredisi destek paketini değerlendirdi
Editör: Hakan A.
01 Haziran 2020 - 12:44
Bu sabah açıklanan 1 Haziran itibariyle 3 kamu bankası tarafından başlatılan konut kredisi faiz indirimi haberi sonrası inşaat ve konut sektöründe önemli bir hareketlenme başladı. Sektör temsilcileri konut kredisi faizlerini değerlendirdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Haziran 2020 - İstanbul


Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından bu sabah itibariyle açıkladığı destek paketleri içinde birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ve aylık %0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunudu.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 'Paket, orta gelirli kitleye hitap eden yatırımlar için açılım başlatacak'


İlk çeyreği yüzde 50’leri aşan satış oranıyla kapatan sektörümüz için yılın 2’nci çeyreği, koronovirüs nedeniyle zorlu bir sürece girdiğini söyleyen Özyurt, ' Yatırımcıların bu zorlu dönemde yatırımlarını ötelemeyi tercih etmesi, olağan bir durum haline gelmişti. Haziran itibariyle normalleşme yönünde atılan adımların kısa sürede karşılığını alacağımıza inancımız tam. Bu süreçte hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu.' dedi.

Özyurt açıklamasında, ' İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, hükümetimizden bir destek beklentisi içerisindeydik. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan paket, sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile avantajıyla satışlarda hareketlilik yaratacak. Sektörümüzde yine benzeri görülmemiş imkânlarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sayede haziran itibariyle bir toparlanma dönemi başlayacak. Paket, sektörümüzde orta gelirli bir kitleyi hedef alan projelerin geliştirilmesi yönünde önemli bir açılım başlatacak. Bu sürecin yansımaları, yılın 3’üncü çeyreğinde hissedilecek.  Öte yandan destek paketini, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de satışın yanı sıra yeni yatırımların habercisi olarak görmeliyiz. Koronovirüs sürecinin ardından yeni konut yatırımlarında; geniş, balkonlu, bahçeli, yoğun yeşil alanlı yapıların ağırlığını hissedeceğiz. Daha çok üst gelir grubunu hedef alan bu tür yatırımlar, yeni dönemde orta gelir grubuna da hitap eden bir nitelik kazanacak.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum