Tamer Özyurt: Normalleşme süreci ve destek paketi, satış yönlü hareketlilik yaratacak

Özyurtlar Holding'in patronu Tamer Özyurt, konut satış rakamlarına ilişkin, 'Satışları bir ay öncesiyle kıyasladığımızda durum çok iç açıcı görünüyor. ' dedi.

Tamer Özyurt: Normalleşme süreci ve destek paketi, satış yönlü hareketlilik yaratacak
Editör: Hakan A.
15 Haziran 2020 - 13:38
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 'Normalleşme süreci ve destek paketi, satış yönlü hareketlilik yaratacak' dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Haziran 2020 - İstanbul


Özyurt açıklamasında, “Gayrimenkul ve inşaat sektöründe nisan ayında pandeminin etkisiyle gerileyen satışlar, mayıs ayını da etkisi altına aldı. Konut yatırımcıları ve proje geliştiricileri bu 2 aylık süreçte, yatırımlarını ötelemeyi tercih etti. Bu durum mayıs ayında, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, satışlarda yüzde 44.6’lık gerilemeye neden oldu. Satışları bir ay öncesiyle kıyasladığımızda durum çok iç açıcı görünüyor. Sokağa çıkma yasakları ve resmi tatillerle geçen mayıs ayında satışlar, nisana göre yüzde 19.1 oranında arttı. İçerisinde bulunduğumuz haziran ayı itibariyle başlayan normalleşme süreci ve hükümetimizin açıkladığı destek paketiyle sektörümüzde satış yönlü bir hareketlilik hissediliyor. Sosyal hayatın dinamiklerinin yeniden aktif hale dönmesiyle satış ofisleri de faaliyete geçmeye başladı. Kontrollü normal hayata dönüşe paralel olarak, sunulan destek paketi ile satışların hızla artıya geçmesi için tarihi bir fırsat sunuldu. Sektör oyuncuları açısından bakıldığında, beklentiyi karşılayan, yılın tamamı için umutları yeşerten bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan paket, kamu bankalarının sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile avantajı, sadece 2 haftada satışlarda ciddi hareketlilik yarattı. Satış ofislerimizde telefon trafiği arttı. Ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Hem satış ofisi ziyaretçimiz hem de telefon yoğunluğu 10 kat arttı. Bu sayede haziran itibariyle bir toparlanma dönemi başladı diyebiliriz. Öte yandan, destek paketi sektörümüzde orta gelirli bir kitleyi hedef alan projelerin geliştirilmesi yönünde önemli bir açılım başlattı. Bu süreç, haziran ayından itibaren yılın kalan yarısını etkisi altına alarak sektörümüzde satış trendi yaşatacak. Önümüzdeki aydan itibaren hem yüksek satış oranlarını, hem de yeni yatırımları konuşacağız. Geçtiğimiz 2 ay boyunca satışlarımıza eksi yönlü yansıyan pandemi, yeni konut yatırımlarını yeniden tanımladı. Sektörümüzün hedefinde orta gelirli bir kitle var. Destek paketi, bu kitlenin konuta erişimini kolaylaştırıyor. Sektör oyuncuları olarak bizler de yeni konut projelerimizde orta gelirli kitleyi hedef almalıyız.“ ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum