Tamer Özyurt'tan Mart ayı konut satış rakamları açıklaması

İnşaat sektöründe önemli olan konut satış istatistikleri Mart 2020 verileri açıklandı. Tamer Özyurt, 'Kısa vadede olası durgunluk eğilimi, uzun vadede yerini hareketliliğe bırakacak' dedi.

Tamer Özyurt'tan Mart ayı konut satış rakamları açıklaması
Editör: Hakan A.
15 Nisan 2020 - 14:49
Türkiye'de Mart ayında yapılan konut satışları açıklanırken, inşaat sektörü koronavirüs nedeniyle yaşanan gelişmelerin sektörde şartların zorlaştığı görüşünde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Nisan 2020 - İstanbul


Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 'Kısa vadede olası durgunluk eğilimi, uzun vadede yerini hareketliliğe bırakacak' dedi.

'Koranavirüs nedeniyle yılın başında belirlediğimiz hedefler ve öngörülerimiz yerini belirsizliğe bıraksa da mart ayında satışlarda artış yönlü hareketlilik devam etti. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına göre, satışlarda yaşanan yüzde 3.4’lük artışta, yılbaşından beri uygulanan faiz indirimine ek olarak kredi kullanım oranının artırılmasının büyük etkisi oldu. Bunu yüzde 90.4 ile artışa geçen kredili satışlarda da çok net okuyabiliyoruz.Yürürlüğe getirilen “İstikrar Kalkanı Paketi”, konut alımlarında kredi kullanım oranını yükselterek yatırımcılar için bir fırsat yarattı. Satışlarda yakın vadede kısa bir duraklama dönemi beklesek de virüsün etkilerinin azalmaya başlamasıyla satışlarda ciddi bir hareketlilik yaşanacağına inanıyoruz. Bu dönemi geçici olarak görmekte fayda var. Kısa vadede yaşanabilecek olası bir durgunluk dönemi, tüm yıl için referans olarak görmemeliyiz. Olası durgunluk, yaz aylarında virüsün etkisini yitirmesiyle, yerini hareketliliğe bırakacak. Yaz aylarıyla birlikte talepte ciddi bir yükseliş bekliyoruz. Bu geçici dönem, salgın sonrası dönem için bir hazırlık dönemi olarak tanımlanabilir. Yeni projelerin olgunlaştırılması, yatırımcı taleplerinin ne yönde geliştiğine dair pazarı sorguladığımız, sektörümüze nasıl yeni bir açılım getiririz sorusunun yanıtlarını aradığımız bir dönemdeyiz. Bu dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatının kurulması, virüs sonrasında yabancı yatırımcıların yatırımları için aradıkları güvenceyi bulabilmeleri açısından çok önemli bir adım oldu. Sektörümüzün ekonomiye sağladığı katma değere, devasa yatırımlar düşünüldüğünde, ciddi bir destek sağlamış olacağız. Sektörümüzü virüs sonrasında çok verimli günler bekliyor. 


İçerisinde bulunduğumuz belirsizlik ortamına karşın, sektörümüzde de bir değişim yaşanıyor. Virüsün Türkiye’ye sirayet etmesiyle geleneksel satış faaliyetlerimiz neredeyse tümüyle boyut değiştirdi. Satışlar ağırlıklı olarak dijital ortamda yapılmaya başlandı. Tapu işlemlerinin de online olarak yapılabilmesiyle yabancı yatırımcı satışlarımız da devam ediyor. Özyurtlar Holding olarak koronavirüse karşı hızla hareket ederek, sektörümüzde “online satış dönemi” başlattık. Bu dönemde yatırımcılarımıza, ağırlıklı olarak online kanallarımız üzerinden ulaşıyoruz. Bu dönemi, sunduğumuz ödeme seçenekleriyle yatırımcılarımız için avantajlı hale getirdik. Tüm projelerimiz için yüzde 35 peşinat, 36 aya varan vadelendirme seçeneği sunarak, banka kredisine gerek kalmadan yatırımcılarımıza ev sahibi olma fırsatı sunuyoruz. Bahaş Holding ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz, hemen teslim avantajı sunduğumuz Meydan Ardıçlı projemizde ise yüzde 0.79 faiz oranı uyguluyoruz.' ifadelerini kullandı.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.


Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.


Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum