TANAP için EBRD’den 500 milyon dolarlık kredi

TANAP için EBRD'den 500 milyon dolarlık kredi

TANAP için sıcak gelişmeler devam ediyor. İnşaat sürecinde 9 binden fazla istihdam sağalayacak olan TANAP projesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasınca (EBRD) 500 milyon dolarlık destek bedelini serbest bırakmaya hazırlanıyor.

05 Ağustos 2017 - 09:10

Türkiye üzerinden Avrupa'ya taınacak olan doğalgaz boru hattı projesi olarak uzun senelerdir adından sıkça bahsedilen TANAP için kredi desteğiğ sürüyor. Güney Gaz Koridoru'nun en büyük kısmını oluşturan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi kapsamında 500 milyon dolarlık dev kredinin serbest bırakılacağı kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Ağustos 2017 - İstanbul

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasınca (EBRD), TANAP için Azerbaycan'a ait Güney Gaz Koridoru AŞ'ye sağlanması planlanan 500 milyon dolarlık finansman paketinin, 18 Ekim tarihinde yapılacak yönetim kurulu toplantısında onaylacağı bildirildi.

Dünyanın en büyük petrol boru hatlarından birisi olarak görülen TANAP'ta yeni gelişmeler devam ediyor. Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, toplam maliyeti 8,6 milyar dolar olan TANAP projesi için daha önce Dünya Bankasının 800 milyon dolarlık ve Asya Kalkınma Bankasının da 600 milyon dolarlık finansmanı onayladığı hatırlatıldı.

EBRD tarafından maddi anlamda desteklenen devasa boru hattı projesi TANAP için kullanılmak üzere, projede yüzde 58 paya sahip Güney Gaz Koridoru AŞ'ye sağlamayı düşündüğü 500 milyon dolarlık finansman paketinin 18 Ekim'de yapılacak yönetim kurulu toplantısında görüşüleceği belirtilen açıklamada, çoğunluğu Azerbaycan hükümetine ait bu şirketin TANAP için yapacağı toplam yatırımın 5 milyar dolar gibi dev rakamları bulacağı kaydedildi.

TANAP projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte İlk etapta 16 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak TANAP, bu doğalgazın 6 milyar metreküpünü Türkiye'ye, 10 milyar metreküpünü ise Avrupa'ya taşıması öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..