Tapu dairelerinde vekalet sahteciliğine son

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Noterler Birliği, tapu dairelerinde sahteciliğinin önüne geçecek önemli bir adım atı. Tapu dairelerinde yaşanan vekalet dolandırıcılığı yöntemi ile alım satım yapılmasının önüne geçecek yeni sistem sayesinde anında vekaletler kontrol edilebilecek.

Tapu dairelerinde vekalet sahteciliğine son
Editör: Hakan A.
22 Ocak 2019 - 16:46

Türkiye genelinde tapuda işi olanları yakından ilgilendiren gelişme! Tapu dairelerinde vekaletler TAKBİS sayesinde Noter entegrasyonlu sistemlerle anında kontrol edilerek vatandaşın hızlı ve güvenli biçimde tapusunu devretmesini sağlayacak. Sistem şimdiden büyük ilgi görüyor... 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 22 Ocak 2019 - İstanbul


Tapu ve Kadastro Kurumu’ndan mülkiyet güvenliğinin korunması kapsamında attığı adımlara bir yenisi daha eklendi. TAKBİS sayesinde tapu dairelerinde bilgiye hızlı erişim sağlanırken, diğer taraftan vekalet ile tapu devri yapacaklar için önemli bir adım atıldı.

Konuyla ilgili Emlak Pencerem editörünün edindiği bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Noterler Birliği arasında gerçekleştirilen mutabakatla, vekaletname kullanılarak yapılan sahtecilik girişimlerinin önüne geçecek önemli bir adım atıldı. Kurumlar arasında yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye Noterler Birliği, sisteminin kapılarını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün işletim sistemi olan TAKBİS’e açıyor. Böylece Tapu müdürlüklerindeki görevli personel; işlemlerin hazırlanması veya yevmiye alınarak sonuçlandırılması aşamalarına kadar vekâletlerin teyidi/kontrolünü online olarak hızlıca yapabilecek.Şimdilik 2015 yılı ve sonrasında verilen vekâletnameleri kapsayan bu uygulamada ilgili memur; vekâletnameye esas işlemde, vekâleti veren kişinin hem noterde ibraz ettiği hem de MERNİS aracılığı ile Nüfus müdürlüklerinde kayıtlı kimlik bilgilerini karşılaştırmalı olarak görebilmektedir. 

Sistemde vekilin kimlik bilgileri ile noterde mutabakata varılan vekâletname metninin ‘doc’ formatındaki bir suretine de ulaşılabilmektedir.

Ayrıca bu kolaylaştırıcı işlemler sadece ülkemiz ile sınırlı tutulmamaktadır. Yurt dışında Konsolosluklarda görevli noterlerimizin düzenlediği evraklar için de geçerlidir.

Taraflar arasındaki protokol gereği deneme sürümleri tamamlanan uygulama, Türkiye’de işlem hacmi ve çeşitliği konusunda öne çıkan bazı Tapu müdürlüklerinde de denenmektedir. 2019 yılından itibaren tüm Türkiye’de kullanımının yaygınlaştırılması ve geçmişe dönük çalışmaları da kapsaması hedeflenmektedir.

Vatandaşlarımızın vekâlet müessesesi ile gerçekleştirdiği işlemler daha hızlı, daha sorunsuz ve daha güvenli olarak yürütülecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum