Tapu Harcı Düzenlemesiyle Haksızlıklar Ortadan Kalkacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tapu harcı düzenlemesi ile tapu devirlerinin, yapının gerçek değeri üzerinden yapılacağını duyurdu.

Tapu Harcı Düzenlemesiyle Haksızlıklar Ortadan Kalkacak
Editor: Hatice Kolçak
02 Kasım 2019 - 19:21 - Güncelleme: 02 Kasım 2019 - 19:24

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, tapu harcı düzenlemesi hakkında konuştu. Şu anda piyasada haksız bir rekabet olduğunu, bu düzenlemeyle birlikte ortadaki adaletsizliğin kalkacağını belirtti.

Emlak Pencerem - 2 Kasım 2019


Bakan Murat Kurum düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada: ''Bugün piyasada vatandaşımız konutu kaç liradan alıp satıyorsa eğer aynı değerden de tapuda bedelini göstersin, düzenleme buna ilişkindir. Şu an haksız bir rekabet söz konusu.

Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız emlak rayiç değeri, beyan değeri neyse onu gösterebiliyor. Tabiki göstermeyen vatandaşlarımız da var. 

Burada hakkaniyet olması adına, adalet olması adına gerçekten satış fiyatı  neyse bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir.

Değerlemeler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de yapılacak, sermaye piyasası kurulunca  onaylı ekspertiz firmalarınca da yapılacak, bu sayede ortadaki adaletsizliği, haksızlığı gidermiş olacağız.'' ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum